Cyfrowa telewizja w Polsce i na Świecie. Liczba użytkowników tej usługi na świecie systematycznie rośnie. W Polsce naziemna telewizja cyfrowa z oporem startuje bez kierunkowej ustawy. ?
Telewizja Polska, która ma niebawem ruszyć z wyborem technicznego operatora dla kanałów, jakie będą nadawać w ramach nowego pakietu siedmiu stacji nadawanym cyfrowo naziemnie (tzw. pierwszego multipleksu), rozważa wybieranie go z tzw. wolnej ręki. To zdaniem TVP przyspieszyłoby start oferty. Gdyby rozmowy z Emitelem, który dosyła już sygnał cyfrowych stacji naziemnych TVP (w ramach tzw. multipleksu nr 3), udało się zakończyć rozszerzeniem już posiadanej przez te firmy umowy, zdaniem TVP nowy pakiet mógłby ruszyć w lipcu tego roku. Miałby zawierać TVP 1, TVP 2 i TVP Info oraz cztery nowe stacje wybrane w konkursie, który na początku maja chce zakończyć Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (startuje w nim 17 chętnych, w tym TVN, ATM Grupa i TP).
Takie plany nie podobają się jednak konkurencji Emitelu. – Złożyliśmy w TVP stosowne pismo, w którym informujemy, że także jesteśmy zainteresowani byciem operatorem multipleksu numer jeden. Z tego, co wiem, planom TVP związanym z przeprowadzeniem przetargu z wolnej ręki przygląda się teraz Urząd Zamówień Publicznych – mówi Albert Kuźmicz, prezes NFI Magna Polonia, do którego należy spółka Info-TV-FM. To ona zwróciła się do UZP z prośbą o skontrolowanie tego procesu.
– Zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające. Właśnie otrzymaliśmy dokumenty i wyjaśnienia od zamawiającego, zatem zostaną one poddane analizie – mówi „Rz” Anita Wichniak-Olczak z biura prasowego UZP.
Funkcja operatora to dla spółek szansa na zawieranie długoletnich umów na setki milionów złotych. Dziesięcioletnia umowa, jaką na obsługę cyfrowych stacji TVP ma już zawartą Emitel, opiewa na 615,7 mln zł.