Koniec testów certyfikowanego miernika prędkości internetowych łączy

Publikacja: 05.11.2018 13:50

Zakończyły się testy mechanizmu monitorowania jakości dostępu do internetu – poinformował dziś Urząd Komunikacji Elektronicznej. Wzięło w nich udział 1616 osób, które wykonały ponad 7500 pomiarów.

Jak podaje UKE, mechanizm przejdzie teraz ostateczną weryfikację, a następnie prezes urzędu nada mu certyfikat, który sprawi, że wyniki będą mogły być wykorzystane w celu weryfikacji jakości dostarczanej usługi z warunkami określonymi w umowie zawartej z operatorem.

W opublikowanej dziś informacji prasowej UKE podaje, że wykonano 1438 certyfikowanych pomiarów internetu stacjonarnego w aplikacji dla Windows oraz 4247 pomiarów niecertyfikowanych, czyli takich gdzie urządzenie nie spełniało wszystkich wymagań, czyli np. było podłączone za pomocą WiFi.

Jak zapewnia UKE, w  odróżnieniu od innych narzędzi dostępnych w sieci aplikacja pozwala na wiarygodny pomiar usługi, gdyż zweryfikuje w jakich warunkach był realizowany. Sprawdza m.in. obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie ruchu i liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.

Użytkownicy wykonali też ponad 1700 pomiarów jakości internetu mobilnego, ale te nie podlegały certyfikacji (1694 dzięki aplikacji Android, 157 dzięki aplikacji iOS).

Za sprawą uwag użytkowników – informuje urząd – V-Speed, wykonawca mechanizmu dwukrotnie poprawiono silnik pomiarowy z powodu, aby uwzględnić dodatkowe czynniki, poprawiono odczytywanie parametrów Wi-Fi, ograniczono szacowanie prędkości łącza do maksymalnie 1.1-1.2 Gb/s oraz zapewniono wsparcie dla protokołu IPv6.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu