Badania przeprowadzone przez brytyjski magazyn konsumencki Which? wykazały, że marki „porzucają” produkty takie jak drogie smartfony, zmywarki do naczyń, telewizory i pralki, co do których można oczekiwać, że będą działać dłużej niż dekadę. Brak wsparcia oprogramowania ze strony firm oznacza, że urządzenia nie są aktualizowane. Im są starsze, tym wzrasta również ryzyko włamań online w przypadku urządzeń typu smart.
Z badań brytyjskich wynika, że prawie żadna marka nie zbliżyła się nawet do oczekiwanej długości pracy urządzeń dzięki swoim zasadom inteligentnych aktualizacji. Tymczasem systemy operacyjne produktów wymagają aktualizacji, ponieważ jeśli zakończy się wsparcie, ich funkcjonalność nie będzie mogła zostać poprawiona.
Aktualizacje obejmują również poprawki bezpieczeństwa, które mogą naprawić błędy, jeśli jakieś wyjdą na jaw. Tradycyjnie inteligentne lub połączone z Internetem produkty oferują ulepszone funkcje, w tym opcje, takie jak sterowanie głosowe. Można je włączyć lub wstrzymać działanie maszyny za pomocą aplikacji, smartwatcha lub inteligentnego głośnika.
Aplikacje mogą określić też najbardziej odpowiedni i efektywny cykl pracy choćby dla zmywarki i wybrać taki, który będzie oszczędzał wodę i energię. Może również rozpoznać, ile zostało tabletek do zmywarki i automatycznie zamówić więcej, gdy zaczyna brakować.
Czytaj więcej
Bezprzewodowe ładowanie smartfonów i akcesoriów w standardzie Qi2 będzie teraz powszechne. A to za sprawą nowego standardu Qi2, który powstanie na bazie rozwiązań Apple, ale stosować będą go liczący się producenci elektroniki.