NEC za ponad 1 mld euro kupuje firmę IT z 300 polskimi inżynierami

Bloomberg

Japoński koncern technologiczny przejmie duńską firmę KMD, która ma swój oddział w Warszawie. Sprzedaje ją fundusz Advent, właściciel znanego z paczkomatów InPostu.

Japończycy za KMD Holding zapłacą niecałe 1,1 mld euro (8 mld duńskich koron). Transakcja będzie sfinalizowana do końca przyszłego miesiąca. Największa duńska firma IT specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania, głównie dla administracji publicznej – lokalnej i centralnej. W sumie ma 1,5 tys. klientów, z czego ponad 800 to duńskie i międzynarodowe firmy i instytucje. Poza macierzystym rynkiem oraz Polską KMD swoje oddziały ma w Norwegii, Szwecji i Finlandii. Spółka, która zatrudnia w sumie 3,2 tys. pracowników (w tym ok. 300 polskich inżynierów, m.in. programujących w Javie) i generuje przychody na poziomie 640 mln euro, kontrolowana jest przez fundusz Advent International. To ten sam, który jest właścicielem InPostu, spółki kurierskiej założonej przez znanego rodzimego inwestora – Rafała Brzoski.

NEC zdecydował się na akwizycję duńskiej firmy, ponieważ zamierza rozwijać swoje kompetencje IT właśnie w sektorze publicznym. – W wyniku tej transakcji przejmiemy model biznesowy, który pozwoli nam rozszerzyć zasięg z Europy Płn. na resztę kontynentu – mówi Takashi Niino, prezes NEC.

Wcześniej NEC przejął inną firmę IT w Europie – brytyjską Northgate Public Services.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Apple i Google w ogniu krytyki. Ułatwiają Saudyjczykom kontrolowanie żon

Koncerny wprowadziły do swoich sklepów internetowych w Arabii Saudyjskiej aplikację, która pozwala mężczyznom kontrolować ...

SoftBank przeprowadzi ofertę akcji wartą 21 mld dolarów

Japoński współwłaściciel Ubera i WeWork, ze sprzedaży akcji swojego biznesu telefonii mobilnej chce pozyskać 2,4 ...

Facebook zakazuje białego nacjonalizmu

W reakcji na ataki w Christchurch gigant mediów społecznościowych zabroni na swojej platformie oraz ...

Właściciele iPhonów i iPadów obejrzą filmy Netfliksa bez łączności z internetem

Filmowy serwis wprowadził nową funkcję Smart Downloads do systemu iOS. Dzięki temu użytkownicy iPhone’ów ...

Cyfrowy makijaż przed e-zakupem

Aplikacje, które pozwalają cyfrowo wypróbować makijaż, nie są niczym nowym, ale L’Oréal ma nową ...

Żołnierze będą jak Hulk. Zyskają na sile już od 2020 r.

Egzoszkielety, które mają zdecydowanie zwiększyć możliwości człowieka, trafią na wyposażenie wojska. Amerykański koncern Lockheed ...