Reklama
Rozwiń

Pracownicy polskiego Amazona żądają podwojenia płac. Grożą strajkiem

Związku zawodowe działające w centrach logistycznych giganta wchodzą z firmą w spór zbiorowy.

Publikacja: 08.05.2019 17:53

Działalność Amazona budzi kontrowersje w wielu krajach. Styczniowy protest przeciw firmie w Nowym Jo

Działalność Amazona budzi kontrowersje w wielu krajach. Styczniowy protest przeciw firmie w Nowym Jorku

Foto: Bloomberg

W czwartek rozpoczął się w firmie spór zbiorowy. Solidarność oraz Inicjatywa Pracownicza domagają się podwyżek wynagrodzeń i realnej poprawy warunków pracy. Jak podaje Reuters, wynagrodzenia miałyby wzrosnąć z 17,5-18,5 zł brutto do 34 zł za godzinę, co oznaczałoby niemal podwojenie poborów. Związkowcy dali Amazonowi tydzień na odpowiedź.

CZYTAJ TAKŻE: Człowiek, który pokonał Amazona

– Sytuacja pracowników Amazon Poland jest dramatyczna, dlatego postanowiliśmy się zjednoczyć i działać razem, aby to zmienić. W briefingu wezmą udział przedstawiciele obu organizacji związkowych. Chcemy opowiedzieć o tym jak wygląda praca w Amazonie oraz przedstawić nasze postulaty – mówi Grzegorz Cisoń, przewodniczący Solidarności w Amazon Poland.

Jednym z najważniejszych postulatów związków zawodowych są podwyżki płac oraz ujednolicenie wynagrodzeń w poszczególnych magazynach należących do firmy. – Dzisiaj wynagrodzenia szeregowych pracowników są nieznacznie wyższe od płacy minimalnej. Niemal cały towar z polskich magazynów trafia na rynek niemiecki. Pracownik magazynu Amazon w Niemczech zarabia ponad 3 razy więcej od nas nie pracując przy tym w nocy i w niedzielę – wskazuje Maria Malinowska członek Prezydium Inicjatywy Pracowniczej

CZYTAJ TAKŻE: Europejczycy za ograniczeniem potęgi firm internetowych z USA

Związkowcy domagają się również poprawy warunków pracy, a w szczególności złagodzenia wyśrubowanych do granic możliwości norm wydajnościowych. Jak wskazują, ubiegłoroczne kontrole Państwowej Inspekcji Pracy obciążenie pracą fizyczną na większości przebadanych stanowiskach pracy ponad dwukrotnie przekracza dopuszczalne normy określone w prawie pracy.

Rozpoczęcie sporu zbiorowego w Amazonie oznacza, że niebawem w firmie powinny rozpocząć się rokowania dotyczące związkowych postulatów z udziałem przedstawicieli pracodawcy i organizacji związkowych. Jeśli nie przyniosą one porozumienia, kolejny krok to mediacje prowadzone przez mediatora wyznaczonego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Spór zbiorowy daje również organizacjom związkowym narzędzie w postaci zorganizowania w firmie referendum strajkowego.

CZYTAJ TAKŻE: Algorytmy Amazona promują teorie spiskowe

– Amazon stworzył dotychczas ponad 14 tys. stałych, dobrych miejsc pracy w Polsce. Osobom zatrudnionym zapewniamy konkurencyjne wynagrodzenie i jedne z najlepszych w branży benefitów oraz możliwości rozwoju zawodowego. Niezmiennie skupiamy się na bezpośrednim dialogu z naszymi pracownikami, co jest najskuteczniejszym sposobem szybkiego reagowania na ich potrzeby – komentuje Marta Rzetelska, PR Manager Amazon Poland.

Globalne Interesy
Dziś rusza nowa odsłona hitu wszech czasów Netfliksa. Czy znów rozbije bank?
Globalne Interesy
Te latające pojazdy mają odmienić transport. Właśnie rusza produkcja
Globalne Interesy
AI Elona Muska zyskała miliardy. To będzie wojna z twórcą ChatGPT o pozycję nr 1
Globalne Interesy
„Jestem Satoshi Nakamoto". Kim jest twórca bitcoina?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku