Największa na świecie dzielnica wydrukowana w 3D powstanie w Teksasie

Nowa inwestycja w Austin w Teksasie ma stać się największą na świecie społecznością domów wydrukowanych w 3D. Budowa domu trwa ledwie tydzień.

Publikacja: 17.11.2021 19:04

Największa na świecie dzielnica wydrukowana w 3D powstanie w Teksasie

Foto: ICON

Projekt, którego budowa ma rozpocząć się w przyszłym roku, będzie obejmował 100 parterowych domów „wydrukowanych” na miejscu przy użyciu zaawansowanej konstrukcji robotycznych i materiałów budowlanych na bazie betonu – informuje CNN.

Cyfrowe wizualizacje okolicy, gdzie ma powstać dzielnica drukowanych domów pokazują rzędy budynków z dachami pokrytymi ogniwami słonecznymi. Według firm stojących za rozwojem, budowa domów zajmie zaledwie tydzień.

Projekt osiedla powstał we współpracy między firmą budowlaną Lennar a ICON, firmą budowlaną z Teksasu, specjalizującą się w konstrukcjach drukowanych w 3D. Domy zostały współprojektowane przez duńską pracownię architektoniczną Bjarke Ingels Group.

Nie wiadomo, ile będzie kosztować cały projekt, ale inwestorzy twierdzą, że ich technologia budowy domów w 3D jest znacznie szybsza i tańsza niż konwencjonalne metody – częściowo dlatego, że wymaga mniej pracy ręcznej.

Projekt budowy obejmie pięć zrobotyzowanych drukarek Vulcan o szerokości 46 stóp (około 14 metrów), które wypuszczają mieszankę betonową Lavacrete zgodnie z wcześniej zaprogramowanym projektem domu.

Czytaj więcej

Przełom w optyce. Polska firma wydrukuje szkło w 3D

Firma twierdzi, że może produkować domy o powierzchni do 280 metrów kwadratowych i drukowała ściany domów o powierzchni od 37 do 47 metrów kwadratowych w zaledwie 24 godziny. Dachy, okna, drzwi i wykończenia zostaną zamontowane w następnym etapie i za to odpowiada firma Lennar.

Jason Ballad, prezes ICON powiedział CNN, że nowa technologia może zrewolucjonizować budownictwo domów mieszkalnych w USA, gdzie już teraz jest niedobór około 5 milionów nowych domów. Domy drukowane w technologii 3D będą tańsze, będą powstawać szybciej a jakością i estetyką nie będą odbiegać od tych budowanych tradycyjnymi metodami. Co więcej nowa technologia pozwoli na ograniczenie marnowania materiałów budowlanych, a panele na dachach zapewnią im samowystarczalność energetyczną.

Zwolennicy konstrukcji domów w technologii 3D uważają, że może ona znacznie obniżyć koszty pracy i czas budowy. Badania sugerują również, że metoda może zmniejszyć emisje odpadów i dwutlenku węgla. Zdolność drukarek 3D do konstruowania budynków bez szalunków (betonowych form, w które zwykle wlewa się cement) może znacznie zmniejszyć ogólne zużycie materiału, który odpowiada za około 8 proc. globalnej emisji CO2 rocznie – pisze CNN. Krytycy tej metody zwracają uwagę, że drukowanie betonu 3D nadal opiera się na materiale nieodnawialnym, a bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji nie są uwzględnione w istniejących przepisach budowlanych.

Projekt Austin jest największym z dotychczasowych projektów ICON. Firma wykorzystuje już druk 3D do budowy mieszkań socjalnych lub dotowanych w Meksyku i Teksasie od 2018 roku. Współpracuje też z NASA przy produkcji materiałów budowlanych z pyłu księżycowego, które mają zostać wykorzystane do zbudowania bazy księżycowej.

Innowacje
AbramsX na AUSA 2022
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Innowacje
Amerykanie mają pomysł, jak oślepić wroga. Inteligentna mgła
Innowacje
Rzecz o Innowacjach. Zrównoważone rolnictwo i nowe odmiany
Innowacje
Domy z plastiku. Amerykańska firma zamienia śmieci w budulec
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Innowacje
Polskie innowacje i startupy promowane w Paryżu