Polska i kraje Europy Środkowo-Wschodniej doganiają Zachód pod względem rozwoju rynku ICT (teleinformatycznego). Analitcy twierdzą wręcz, że dziś mamy potencjał, by stać się jego liderem w UE.
Droga do tego celu jest jednak wyboista – w naszym regionie Europy z rozwiązań chmurowych wciąż korzysta tylko 39 proc. firm, gdy w liderujących rynkach – 53 proc. Gorzej wypadamy ponadto pod względem popularności handlu elektronicznego czy wykorzystania danych. Kuleje również poziom wydatków na badania i rozwój – te z roku na rok rosną, ale wciąż są poniżej unijnej średniej.
Trójmorze z własną Doliną Krzemową
– W Europie Środkowo-Wschodniej obserwujemy wysokie przedsiębiorcze nastawienie, a nawet pewnego rodzaju cyfrowy optymizm. Kraje tego regionu dysponują także szeroką pulą utalentowanych specjalistów IT, co powoduje, że firmy z branży tech coraz częściej tu lokują nie tylko fabryki, ale i centra badawczo-rozwojowe. Do tego dochodzi solidna i ciągle rozbudowywana cyfrowa infrastruktura, widoczne są inwestycje w szybki internet, chmurę oraz centra danych – wylicza Paweł Oleszczuk, wicedyrektor PwC Polska.
Czytaj więcej
Rodzimi naukowcy rzucili wyzwanie częstej chorobie zakaźnej. Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli polimer o właściwościach przeciwgrzybiczych. Teraz czas na komercjalizację wynalazku.
Jak tłumaczy, te czynniki sprawiają, iż sektor ICT rozwija się tu coraz szybciej. – Ma on szansę w ciągu kolejnych lat stać się cyfrową lokomotywą dla całej Unii Europejskiej – przekonuje Oleszczuk.