Polska ruszyła w technologiczną pogoń za europejskimi liderami. Wielki potencjał IT

W naszym regionie w sektorze cyfrowym działa więcej firm, a w branży teleinformatycznej pracuje więcej osób niż na rynkach Europy Zachodniej. Jak przekonują eksperci, nad Wisłą zapanował świetny klimat do rozwoju IT.

Publikacja: 11.04.2024 03:43

Już dziś w wielu cyfrowych obszarach Polska wypada znacznie lepiej niż kraje Zachodu: procentowo jes

Już dziś w wielu cyfrowych obszarach Polska wypada znacznie lepiej niż kraje Zachodu: procentowo jest tu więcej firm działających w sektorze cyfrowym , a także więcej zatrudnionych w branży ICT

Foto: Adobe Stock

Polska i kraje Europy Środkowo-Wschodniej doganiają Zachód pod względem rozwoju rynku ICT (teleinformatycznego). Analitcy twierdzą wręcz, że dziś mamy potencjał, by stać się jego liderem w UE.

Droga do tego celu jest jednak wyboista – w naszym regionie Europy z rozwiązań chmurowych wciąż korzysta tylko 39 proc. firm, gdy w liderujących rynkach – 53 proc. Gorzej wypadamy ponadto pod względem popularności handlu elektronicznego czy wykorzystania danych. Kuleje również poziom wydatków na badania i rozwój – te z roku na rok rosną, ale wciąż są poniżej unijnej średniej.

Trójmorze z własną Doliną Krzemową

– W Europie Środkowo-Wschodniej obserwujemy wysokie przedsiębiorcze nastawienie, a nawet pewnego rodzaju cyfrowy optymizm. Kraje tego regionu dysponują także szeroką pulą utalentowanych specjalistów IT, co powoduje, że firmy z branży tech coraz częściej tu lokują nie tylko fabryki, ale i centra badawczo-rozwojowe. Do tego dochodzi solidna i ciągle rozbudowywana cyfrowa infrastruktura, widoczne są inwestycje w szybki internet, chmurę oraz centra danych – wylicza Paweł Oleszczuk, wicedyrektor PwC Polska.

Czytaj więcej

To będzie przełom w leczeniu grzybicy. Wielkie osiągnięcie polskich naukowców

Jak tłumaczy, te czynniki sprawiają, iż sektor ICT rozwija się tu coraz szybciej. – Ma on szansę w ciągu kolejnych lat stać się cyfrową lokomotywą dla całej Unii Europejskiej – przekonuje Oleszczuk.

CEE Digital Coalition (koalicja organizacji cyfrowych z krajów regionu, której członkiem jest Związek Cyfrowa Polska) twierdzi, iż kraje naszego regionu mają potencjał do tego, by zbudować europejską Dolinę Krzemową. To kwestia, którą porusza opracowany przez CEE Digital Coalition i PwC raport analizujący stan rozwoju rynku ICT w Europie Centralnej i Wschodniej. Oficjalnie zostanie zaprezentowany w czwartek w Wilnie na szczycie państw Trójmorza. „Rzeczpospolita” poznała jednak jego kluczowe wnioski. Eksperci wskazują w nim, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają środki i możliwości, aby zdecydowanie przyspieszyć rozwój sektora ICT. Zresztą już dziś w wielu cyfrowych obszarach wypadamy znacznie lepiej niż kraje Zachodu: procentowo mamy więcej firm działających w sektorze cyfrowym (4,35 na 1000 osób, gdy w Europie Zachodniej ów odsetek to 2,13), a także więcej zatrudnionych w branży ICT (udział w rynku pracy na poziomie niemal 5 proc., gdy na rynkach zachodnich to ok. 4 proc.).

Eksperci zwracają uwagę, iż motorem napędowym dla regionu w najbliższych latach będą sztuczna inteligencja i rosnące zapotrzebowanie na usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa. – W Polsce panuje doskonały klimat do rozwoju IT – przyznaje Tomasz Starzyk z wywiadowni gospodarczej Dun&Bradstreet (Dnb).

Czytaj więcej

Pod Warszawą powstanie gigantyczne centrum danych. Ma karmić sztuczną inteligencję

Z danych DnB wynika, iż rodzimi przedsiębiorcy na tle Europy wykazują się wyjątkowo wysokim stopniem optymizmu – w badaniu uzyskali 57,2 pkt, co jest jednym z najwyższych wyników poziomu optymizmu spośród monitorowanych w Polsce branż i jednym z najwyższych wyników nie tylko na Starym Kontynencie, ale i na świecie.

– Daleko w tyle pozostawiamy wynik z takich krajów jak Kanada, Węgry, Włochy czy Stany Zjednoczone – zaznacza Starzyk.

Sporo wyzwań

Do euforii powinno być nam jednak daleko. Dla przykładu, odsetek firm stawiających w codziennej pracy na nowoczesne rozwiązania chmurowe jest o 14 proc. większy w Europie Zachodniej niż w Europie Środkowo-Wschodniej. Słabsze wyniki firmy naszego regionu odnotowują także, jeśli chodzi o wysokość sprzedaży w handlu elektronicznym (niecałe 22 proc. vs. 28 proc.)czy w zakresie analityki Big Data (20 proc. firm w naszym regionie sięga po takie rozwiązanie, gdy na Zachodzie – 30 proc.). Według Michała Kanownika, prezesa Związku Cyfrowa Polska, konieczne są inwestycje wspierane przez państwa regionu. – Musimy więcej inwestować w sektor małych i średnich przedsiębiorstw, szczególnie w obszary związane z cyberbezpieczeństwem, i takie, które zwiększą konkurencyjność firm na unijnym rynku – komentuje. I wskazuje, że kluczowa jest też budowa kompetencji cyfrowych, zwłaszcza wśród młodych ludzi wchodzących na rynek pracy.

Jak czytamy w raporcie PwC i CEE Digital Coalition, tylko cztery kraje z Europy Środkowo-Wschodniej cechują się co najmniej podstawowym poziomem wiedzy technologicznej wykraczającym nieznacznie ponad średnią unijną: to Chorwacja, Czechy, Estonia i Słowacja. Niestety Polski nie ma w tej grupie (znajduje się zdecydowanie bliżej końca stawki). Kwestia ta – w opinii ekspertów – staje się coraz bardziej problematyczna, gdyż za rosnącym szybko sektorem ICT w regionie nie nadąża edukacja nowych specjalistów. „Już brakuje inżynierów robotyki, operatorów czy specjalistów ds. bezpieczeństwa cyfrowego. Problemem jest również mniejsza niż w Europie Zachodniej produktywność pracowników zatrudnionych w sektorze ICT” – czytamy w raporcie.

Ale wyzwań jest więcej. Niespodziewanie spada liczba ofert pracy dla programistów, topnieją wynagrodzenia dla części specjalistów. Jak zaznacza Tomasz Bujok, prezes No Fluff Jobs, branża IT nie przestaje zaskakiwać. – Byliśmy już świadkami rozkwitu chwilę po pandemii, rosnących wynagrodzeń oraz zapotrzebowania na doświadczonych specjalistów, ale od ponad roku doświadczamy turbulencji: zwolnień, zamykanych projektów i końca rynku pracownika. Z powodu rozwijających się rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji niepewny stał się los osób zajmujących się programowaniem. Dziś trudno prognozować przyszłość – przekonuje Bujok.

Polska i kraje Europy Środkowo-Wschodniej doganiają Zachód pod względem rozwoju rynku ICT (teleinformatycznego). Analitcy twierdzą wręcz, że dziś mamy potencjał, by stać się jego liderem w UE.

Droga do tego celu jest jednak wyboista – w naszym regionie Europy z rozwiązań chmurowych wciąż korzysta tylko 39 proc. firm, gdy w liderujących rynkach – 53 proc. Gorzej wypadamy ponadto pod względem popularności handlu elektronicznego czy wykorzystania danych. Kuleje również poziom wydatków na badania i rozwój – te z roku na rok rosną, ale wciąż są poniżej unijnej średniej.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
ING Hubs Poland z nowym szefem pionu globalnego bezpieczeństwa IT
IT
Zaskakujące ożywienie w IT. Jakich pracowników poszukują firmy w Polsce?
IT
Czy Telegram to bezpieczny komunikator i czy warto z niego korzystać?
IT
Haker udawał martwego, by nie płacić alimentów. Znalazł sprytny sposób
IT
Brytyjczycy w szoku. Rosyjskie oprogramowanie na ich atomowych okrętach podwodnych
IT
Samochód to szpieg idealny. Unia Europejska wzięła się za ochronę kierowców