Reklama
Rozwiń

Robot tysiąc razy szybszy od człowieka dokonał pierwszego odkrycia

Specjalny robot-naukowiec został zbudowany na Uniwersytecie Liverpoolskim w czasie pandemii, by pomóc tamtejszym naukowcom. Okazał się od nich nie tylko szybszy i wydajniejszy, ale także bardziej precyzyjny. I dokonał już pierwszego odkrycia.

Publikacja: 14.07.2020 11:37

Robot tysiąc razy szybszy od człowieka dokonał pierwszego odkrycia

Foto: Liverpool University

Robot, a właściwie robotyczne ramie powstało na bazie przemysłowego robota KUKA. Zaprogramowano je do wykonywania powtarzalnych zadań w laboratorium, takich jak nalewanie odczynników, odmierzanie objętości płynów, nadzorowanie przebiegu reakcji chemicznych, ustawianie aparatury czy sprawdzanie wyników. To ważne czynności, ale niezbyt ekscytujące i powtarzalne. Dlatego też inżynierowie z Uniwersytetu w Liverpoolu uznali, że może je wykonywać robot zamiast człowieka.

Czytaj także: Sztuczne ręce Hindusów z Poznania mają podbić świat

Robot potrafi sam poruszać się po laboratorium i korzystać ze sprzętów dokładnie tak jak ludzie. Ma 175 cm wysokości i waży 400 kilo. Skanuje okolicę za pomocą skanerów a dotyk zastępują mu sensory nacisku. Dzięki im może precyzyjnie chwytać nawet najbardziej delikatne przedmioty bez ich uszkodzenia. Przede wszystkim robot nigdy się nie męczy i może pracować niemal 24 godziny na dobę i to zupełnej ciemności. Jest wyłączony z pracy na zaledwie 30 minut – tyle potrzeba by naładować jego baterie.

Twórcy robota opisali go na łamach magazynu „Nature”. Pochwalili się też, że w ciągu zaledwie ośmiu dni przeprowadził niemal 800 eksperymentów pracując 172 godziny. Magazyn Science Times zauważa, że to dokładnie tyle czynności, ile średnio wykonują studenci podczas pracy nad doktoratem. W tym czasie wykonał 6,5 tys. czynności i pokonał po laboratorium ponad 2 kilometry. Wszystko w czasie pandemii. Prace, które za ludzi wykonał robot pozwoliły naukowcom skoncentrować się na innych, bardziej skomplikowanych zadaniach, wyraźnie ich odciążając. Co więcej robot dzięki Sztucznej Inteligencji uczy się i każde kolejne zadanie wykonuje jeszcze lepiej, bardziej precyzyjnie i szybciej. Im więcej pracuje, tym jest lepszy. Przede wszystkim jest tysiąc razy szybszy od człowieka.

Czytaj także: Robot poda skalpel. Ruszył pierwszy szpital 5G

Robot dokonał też już pierwszego odkrycia. Udało mu się znaleźć katalizator reakcji chemicznej, o sześciokrotnie większej wydajności niż ten, który stosowano do tej pory.

Robot-naukowiec sprawdził się podczas pandemii, kiedy to większość naukowców Uniwersytetu w Liverpoolu była zajęta badaniami nad COVID-19. Jednak nie zamierzają oni rezygnować z niego po pandemii. Jego praca okazała się tak dobra i wydajna, że pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ TAKŻE: Roboty i AI walczą z koronawirusem

Zdaniem inżynierów, którzy go zbudowali takie roboty to idealni pracownicy większości laboratoriów na świecie, nie tylko uniwersyteckich, ale także komercyjnych. Nie męczą się, pracują na okrągło i z dnia na dzień są coraz lepsi.

Materiał Partnera
Banki w erze robotów
Roboty
Najdelikatniejszy robot na świecie. Wciąż szukają dla niego nazwy
Roboty
FedEx rezygnuje z autonomicznych robotów dostawczych. Koniec z robo-kurierami?
Roboty
Zapomnij o napiwku. Uber do dostaw wykorzysta roboty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Roboty
Okręty widmo zasilą amerykańską armię
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku