Aktualizacja: 03.12.2024 09:52 Publikacja: 14.07.2020 11:37
Foto: Liverpool University
Robot, a właściwie robotyczne ramie powstało na bazie przemysłowego robota KUKA. Zaprogramowano je do wykonywania powtarzalnych zadań w laboratorium, takich jak nalewanie odczynników, odmierzanie objętości płynów, nadzorowanie przebiegu reakcji chemicznych, ustawianie aparatury czy sprawdzanie wyników. To ważne czynności, ale niezbyt ekscytujące i powtarzalne. Dlatego też inżynierowie z Uniwersytetu w Liverpoolu uznali, że może je wykonywać robot zamiast człowieka.
Czytaj także: Sztuczne ręce Hindusów z Poznania mają podbić świat
Sztuczna inteligencja rozmawia z klientem na infolinii, roboty dostarczają analitykom wszystkim informacji potrzebnych do udzielenia kredytu, ale to człowiek decyduje czy klientowi udzielić kredytu czy nie. Takie jest prawo. Bankowcy przyznają, że choć sztuczna inteligencja już zmieniła ich pracę, to największe zmiany przed nimi.
Robot, którego stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Harvard, może wydawać się przerażający, ale ma niezwykle delikatny dotyk.
Projekt, który miał stanowić o przyszłości rynku KEP (kurier, ekspres, paczka), trafia na półkę ledwie miesiąc po tym, jak Amazon ogłosił, że wycofuje się z testów robota dostawczego Scout, który miał zastąpić kurierów na tzw. ostatniej mili.
Autonomiczne pojazdy dostarczające zamówione online jedzenie z restauracji stają się faktem. Po takie innowacyjne rozwiązanie sięga właśnie Uber Eats.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Marynarka wojenna USA ma ambitny plan, by blisko jedną trzecią jej floty stanowiły zrobotozywane okręty. Pod względem pływających bezzałogowców trwa ostra rywalizacja z Chinami.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Figure AI, jeden z wiodących start-upów zajmujących się robotyką oraz BMW, niemiecki gigant motoryzacyjny, pokazali niezwykłe możliwości humanoidalnego robota Figure 02. Takie maszyny będą zastępować ludzi przy taśmach produkcyjnych i w magazynach.
Chińczycy starają się wyjść na prowadzenie na rynku humanoidów. Tiangong, pierwszy na świecie elektryczny humanoidalny robot, który udostępniony został jako open source, wziął nawet udział w półmaratonie.
Założyciela koncernu Amazon Jeff Bezos oraz firma OpenAI, twórca ChatGPT, pompują miliony dolarów w innowacyjny projekt start-upu Physical Intelligence. Chodzi o zintegrowanie zaawansowanym systemów sztucznej inteligencji z robotyką.
Przekonać pracowników, że sztuczna inteligencja wraz z robotyzacją stanowią dla nich egzystencjalne zagrożenie, i dzięki temu odzyskać siły – to może być nowa strategia związków zawodowych.
Wrocławski Clone Incorporated, start-up od kilku lat pracujący nad technologiami humanoidalnymi, pokazał światu efekty swoich zaawansowanych badań. W sieci firma umieściła film przedstawiający Torso, robota wyposażonego w sztuczne mięśnie i ścięgna.
Polskie firmy wyhamowały z inwestycjami w automatyzację produkcji. Miniony rok przyniósł kolejny spadek nowych instalacji robotów. Powinny odbić w 2025 r., gdy większą fala napłyną pieniądze z UE.
Robotyzacja na polach bitew wkracza na mocno futurystyczny poziom. Do walki z bezzałogowcami amerykańska armia chce wysłać robopsy uzbrojone w karabiny. Takie nowatorskie maszyny mają być już używane na Bliskim Wschodzie.
Badacze z ETH Zurich i Instytutu Maxa Plancka opracowali nowatorski sposób napędzania robotów. Czy można mówić jeszcze o maszynach, gdy taki automat porusza się nie za sprawą silniczków, lecz mięśni?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas