Aktualizacja: 28.01.2025 03:29 Publikacja: 14.03.2022 15:12
Korzystanie z technologii rozpoznawania twarzy, nie dość, że jest obarczone błędami, toczęsto odbywa się w sposób ukryty
Foto: DedMityay - shutterstock
W kwietniu 2018 r. obrońca z nowojorskiego Bronxu Kaitlin Jackson została przydzielona do reprezentowania mężczyzny oskarżonego o kradzież pary skarpet ze sklepu TJ Maxx. Mężczyzna upierał się, że nie mógł tego zrobić, ponieważ w momencie kradzieży był w szpitalu oddalonym o kilometr, gdzie jego syn urodził się godzinę później. Tę kontrowersyjną sprawę opisał serwis Wired.
Mecenas Jackson nie mogła zrozumieć, w jaki sposób policja zidentyfikowała i aresztowała jej klienta. Zadzwoniła do prokuratora okręgowego, a ten powiedział, że stało się to na podstawie zdjęcia ze sklepowej kamery z wykorzystaniem technologii rozpoznawania twarzy. Ochroniarz w sklepie, jedyny świadek kradzieży, powiedział później śledczemu z jej biura, że policja wysłała mu zdjęcie jej klienta i zapytała w wiadomości tekstowej, „czy to ten mężczyzna”. Jackson nazywa tę taktykę „tak sugestywną, jak to tylko możliwe”.
W 2025 roku sztuczna inteligencja (AI) będzie kontynuować swój dynamiczny rozwój, wpływając na różne aspekty działalności firm – mówi Maciej Pilipczuk, członek zarządu, dyrektor finansowy w Emitel SA.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Przez sztuczną inteligencję wpadliśmy w tzw. błędne koło dezinformacji – alarmują eksperci. Jak wskazują, algorytmy coraz częściej tworzą fikcyjne treści, które trafiają do sieci, a potem wykorzystywane są do szkolenia kolejnych modeli AI.
Użytkownicy pokochali sztuczną inteligencję coraz częściej „zaszywaną” w telefonach, choć nawet nie wiedzą, że z niej korzystają. Ale producenci już liczą zyski, a będą jeszcze większe.
Temat tegorocznego konkursu: "Zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) w analizie i zarządzaniu danymi medycznymi”. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić wniosek, w którym przedstawiony zostanie pomysł na projekt wpisujący się w tematykę konkursu wraz z propozycją budżetu i harmonogramem realizacji projektu.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Firma OpenAI pokazała najnowszy model swojej rewolucyjnej sztucznej inteligencji: GPT-4. Teraz ta budząca nadzieje, ale i obawy technologia, stanie się jeszcze inteligentniejsza i powszechniejsza. Czy jesteśmy na to gotowi?
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Detroit po kolejnym aresztowaniu wskazanego przez systemy rozpoznawania twarzy, który okazał się niewinny, wycofuje się z tego rodzaju rozwiązań opartych o algorytmy i przestanie ich używać policja.
Technologie rozpoznawania twarzy są bardziej niebezpieczne niż sądzono i stwarzają poważne wyzwania dla prywatności - alarmują naukowcy. Ich badanie wykazało, że AI skutecznie odgaduje orientację polityczną na podstawie zupełnie neutralnych zdjęć.
Amerykanin z Kalifornii twierdzi, że sztuczna inteligencja i oprogramowanie do rozpoznawania twarzy błędnie wskazały go jako za winnego napadu na sklep. Domaga się 10 mln dol. odszkodowania za pobyt w więzieniu i brutalny gwałt.
Brzmiące jak science fiction narzędzia są już w użyciu przez amerykańską policję, która w oparciu o systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję tworzy wizerunki podejrzanych. Ma to pomóc w rozwiązaniu najbardziej zagadkowych spraw.
Systemy skanujące twarze budzą kontrowersje, ale w przypadku zwierząt mogą służyć nieocenioną pomocą.
Rodzimi inżynierowie pracują nad nowatorską platformą CompreFace, która ma stanowić milowy krok w zakresie technologii rozpoznawania twarzy. Takie systemy rozwijają Amazon czy Microsoft. Ich narzędzia są jednak płatne.
Dla niektórych to koniec prywatności, dla innych przełom w identyfikacji ofiar i przestępców. Kontrowersyjny system Clearview AI sprawdza się w Ukrainie.
Ponad 60 angielskich szkół ma wdrożyć system płatności bezdotykowych, ale działacze ostrzegają, że może to naruszać prawa dzieci do prywatności. System będzie pobierał opłatę dzięki rozpoznawaniu twarzy. Już 27 szkół stosuje to rozwiązanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas