Kapsuły powietrzne z Białorusi połączą arabskie miasta

mat. pras.

Za kilka tygodni ruszą pierwsze elektryczne pojazdy poruszające się nie po drogach, ale w powietrzu, zawieszone na specjalnych linach. Takie specjalne kapsuły na pasażerów czekają w słynących z innowacyjnych rozwiązań Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W emiracie Szradża powstaje właśnie sieć szybkich elektrycznych pojazdów linowych tego typu. Na razie kapsuła ma wozić pasażerów na odcinku 2 km. Podwieszana trasa znajduje się w tamtejszym Parku Badań, Technologii i Innowacji. Co ciekawe, za projektem stoi firma SkyWay Green Tech z Białorusi. Jak zapewniają konstruktorzy takie kolejki linowe mają wiele zalet – przede wszystkim są znacznie bardziej opłacalne niż układanie tradycyjnych dróg i wymagają znacznie mniej napraw w ekstremalnych warunkach klimatycznych Bliskiego Wschodu.

CZYTAJ TAKŻE: Gwiazda muzyki stworzy miasto z filmów Marvela. Za 6 mld dol.

Sieć kapsuł o nazwie Electric Sky Pod Network, choć podobna do kolejki linowej, w praktyce jest zupełnie nową, energooszczędną technologią. – Liny i toczące się koła ograniczają pojazd do niskich prędkości ze względu na tarcie i obciążenie. Nasza technologia Unitsky String bardziej przypomina kolej z kołami toczącymi się po szynie. Tarcie w tym wypadku ​​zużywa znacznie mniej energii niż podróż samochodem. To energooszczędne rozwiązanie z silnikiem elektrycznym, który może być zasilany energią słoneczną lub wiatrową – wylicza Oleg Zaretskij, dyrektor generalny SkyWay Green Tech.

mat. pras.

Firma planuje uruchomienie toru powietrznego o długości 130 km. Trasą z Szardży do portu Khor Fakkan będzie można przejechać w ten sposób za trzy lata. – Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy budować dróg ani wyburzać domów, jak w przypadku tworzenia innej infrastruktury – podkreśla szef SkyWay Green Tech, cytowany przez serwis „Interesting Engineering”.

CZYTAJ TAKŻE: Tokio testuje latające taksówki. To transport przyszłości

Pojedyncza kapsuła ma przewozić do 14 pasażerów z prędkością 150 km/h. W przyszłości mogłyby zostać zastosowane większe wagoniki, mieszczące 48 lub nawet 75 podróżnych. Takie pojazdy miałyby poruszać się też znacznie szybciej, bo nawet 500 km/h. Pokonanie dystansu między Abu Zabi a Dubajem zajęłoby w tym wypadku mniej niż 20 minut.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Startupom potrzeba tlenu od dużego biznesu

To nie same startupy są przyszłością Polski, ale duże i średnie firmy, które je ...

2021 r. to zmiany w ochronie danych osobowych i prywatności

Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej oraz rozporządzenie e-privacy to projekty dwóch aktów prawnych, które w ...

Apple odrzuciło milion aplikacji. Są kontrowersje

Apple twierdzi, że odrzuciło prawie 1 milion nowych aplikacji, które zostały przesłane do jego ...

Sociale stawiają na wideo

Także w mediach społecznościowych widać zdecydowaną modę na treści wideo wypierające stopniowo wiadomości tekstowe. ...