TTF może stać się przełomowym rozwiązaniem m.in. w transplantacji nerek. Chodzi o Transmedium Transplant Fluid, płyn, który wzmacnia jakość wszczepianego narządu i daje szansę na wzrost skuteczności transplantacji, a w konsekwencji poprawę jakości życia pacjentów po przeszczepie.
Na bazie innowacyjnego pomysłu z Gdańska powstała spółka funduszu kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza – Transmedium, i jest ona właśnie o krok od komercjalizacji innowacyjnego produktu. Polacy chcą wprowadzić bowiem TTF na rynek międzynarodowy. Dysponują już patentem na rynek krajowy i zagraniczny.
CZYTAJ TAKŻE: Robotyczna pigułka odmieni medycynę
Zespół naukowców Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz klinicystów związanych z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku od dawna zwracał uwagę, że podniesienie jakości płynu do przechowywania narządów może zniwelować wiele zagrożeń i zwiększyć skuteczność tego sposobu ratowania ludzkiego życia. Tak stworzyli innowacyjną formułę płynu II generacji do perfuzji i przechowywania narządów w czasie zabiegów, zwłaszcza transplantacji nerek. TTF bazuje na kompozycji substancji aktywnych, które wykazują szereg korzystnych biologicznie skutków, m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i ochronne. – Kompozycja płynu TTF pozwoli zmniejszyć procent ewentualnych powikłań i tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia przeszczepu, co może mieć kluczowe znaczenie w przypadkach klinicznie trudnych – tłumaczy dr Marzena Paluch-Skowrońska, wiceprezes Transmedium.
Obecnie od 3 do 40 proc. nerek wymaga po wszczepieniu kilkutygodniowych dializ. Nowy płyn ma ten odsetek istotnie zmniejszyć.