Finowie odnowią zużyte ubrania. To ekologiczny przełom

Fińskie start-upy inwestują w technologię, która może przekształcić tekstylia wyrzucane na śmietnik w nową odzież. Wielkie firmy modowe podchwyciły już ten ekotrend.

Publikacja: 11.10.2022 01:17

Co roku na świecie powstaje blisko 100 mln ton odpadów tekstylnych

Co roku na świecie powstaje blisko 100 mln ton odpadów tekstylnych

Foto: shutterstock

Włókno o nazwie Infinna jest już używane przez globalne marki, w tym Patagonia, H&M i Inditex, który jest właścicielem Zary. – To najwyższej jakości włókno tekstylne, które wygląda i czuje się naturalnie jak bawełna – mówi właściciel firmy Infinited Fiber Petri Alava w rozmowie z BBC. – I rozwiązuje poważny problem odpadów – dodaje.

Organizacją non profit Global Fashion Agenda szacuje, że co roku powstaje 92 mln ton odpadów tekstylnych, a liczba ta wzrośnie do 134 mln ton do 2030 roku, jeśli produkcja odzieży będzie kontynuowana w obecny sposób.

Od koszul po dżinsy

Dla niewprawnego oka próbki włókna z recyklingu Infinited Fiber przypominają wełnę jagnięcą; miękki, puszysty i kremowy kolor. Alava wyjaśnia, że produkt jest wytwarzany w złożonym, wieloetapowym procesie, który rozpoczyna się od rozdrabniania starych tekstyliów i usuwania materiałów syntetycznych i barwników, a kończy na nowym włóknie. Może ono „wskoczyć do tradycyjnych procesów produkcyjnych” stosowanych przez renomowane marki, zastępując bawełnę i włókna syntetyczne przy produkcji wszystkiego, od koszul i sukienek po dżinsy.

Takie możliwości technologiczne istnieją od 1980 roku, mówi Alava, ale szybki postęp w ciągu ostatnich lat w końcu sprawił, że produkcja na dużą skalę stała się realna. Jednocześnie zauważa, że marki „High Street” stały się bardziej skoncentrowane na naprawdę uczciwym poszukiwaniu zmiany wykorzystania materiałów, podczas gdy konsumenci z pokolenia milenialsów i pokolenia Z są coraz bardziej zainteresowani zrównoważonym zakupem. – To inni konsumenci niż ludzie w moim wieku.

Czytaj więcej

Drony będą naprawiać budynki. Jak pszczoły ule

Jak opisuje BBC, firma przyciągnęła już tak duże zainteresowanie swoją technologią, że niedawno ogłosiła, że inwestuje 400 milionów euro w budowę pierwszej fabryki na skalę komercyjną w nieużywanej papierni w Laponii. Celem jest produkcja 30 tys. ton włókien rocznie w 2025 roku. Umożliwia to produkcję około 100 milionów koszul.

W obiegu zamkniętym

– To naprawdę dobry przykład, jak możemy „zamknąć pętlę” i zacząć przechodzić na gospodarkę o obiegu zamkniętym – mówi BBC Kirsi Niinimäki, profesor w dziedzinie badań mody na Uniwersytecie Aalto, który znajduje się kilka przecznic od siedziby Infinited Fiber.

Rozwój firmy jest związany z szerszą wizją w Finlandii, która chce stać się wiodącą europejską gospodarką o obiegu zamkniętym, z naciskiem na ponowne wykorzystanie i oszczędzanie zasobów. W 2016 roku rząd w Helsinkach jako pierwszy na świecie stworzył krajową mapę drogową do osiągnięcia tego celu.

Kilka innych fińskich start-upów poszukuje sposobów produkcji nowych włókien tekstylnych na dużą skalę, przy jednoczesnym ograniczeniu szkodliwych emisji i chemikaliów. Należą do nich Spinnova, która ze swojej fabryki tekstyliów w Jyväskylä w środkowej Finlandii przekształca celulozę z surowej pulpy drzewnej w gotowe do wirowania włókna.

Nawiązała współpracę z Suzano, jednym z wiodących na świecie producentów masy celulozowej, z siedzibą w Brazylii. Firma twierdzi, że jej technologie przędzenia mogą być nawet wykorzystywane do tworzenia nowych włókien z szeregu innych materiałów, które można przekształcić w miazgę, od słomy pszenicznej po skórne ścinki.

– Oczywiście wolumeny są w tej chwili niewielkie, ale nasz plan wraz z Suzano jest taki, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat zamierzamy zwiększyć produkcję do miliona ton rocznie – mówi Janne Poranen, jeden ze współzałożycieli Spinnova. Ma duże ambicje w zakresie produktów tkanych przez Spinnova, mając nadzieję, że mogą one zyskać reputację zrównoważonych i długotrwałych, w podobny sposób, w jaki Gor-Tex stał się powszechnie znany ze swoich wodoodpornych technologii.

Eksperci twierdzą jednak, że istnieje szereg wyzwań stojących przed tymi nowymi markami włókien, gdy planują ekspansję.

Niinimäki podkreśla, że sektor produkcji odzieży do niedawna był wolniejszy niż wiele innych branż, jeśli chodzi o przyjęcie strategii zrównoważonego rozwoju. Ma jednak nadzieję, że przynajmniej w Unii Europejskiej nowe przepisy wpłyną na zmianę sposobu myślenia.

Inną kwestią jest to, czy marki odzieżowe będą w stanie przenieść dodatkowe koszty nowych zaawansowanych technik produkcji na konsumentów, zwłaszcza w czasie, gdy koszty utrzymania rosną na całym świecie. Np. najnowsza limitowana edycja bluzy z kapturem Adidasa wyprodukowana z tkaniny Spinnova kosztuje w Finlandii 160 euro, co najmniej o 40 euro więcej niż większość innych bluz z kapturem.

Petri Alva uważa, że jeśli inwestycje będą kontynuowane, włókna z recyklingu mogą stać się głównym nurtem w ciągu 10–15 lat.

Włókno o nazwie Infinna jest już używane przez globalne marki, w tym Patagonia, H&M i Inditex, który jest właścicielem Zary. – To najwyższej jakości włókno tekstylne, które wygląda i czuje się naturalnie jak bawełna – mówi właściciel firmy Infinited Fiber Petri Alava w rozmowie z BBC. – I rozwiązuje poważny problem odpadów – dodaje.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Naukowcy odkryli, gdzie pochowano Platona. Pomogło „bioniczne oko”
Technologie
Ozempic to również lek na niepłodność? Zaskakujące doniesienia o ciążach
Technologie
Wystarczy zdjęcie twarzy. Sztuczna inteligencja posiadła groźną umiejętność
Technologie
Pierwsze zestrzelenie rakiety w kosmosie. Świat szykuje się na „gwiezdne wojny”
Materiał Promocyjny
Znamy laureatów 4. edycji konkursu Huawei Startup Challenge