Aktualizacja: 09.05.2025 22:26 Publikacja: 25.04.2022 20:51
Foto: mat. pras.
O wirtualnej rzeczywistości mówi się od dawna, ale technologia ta nigdy nie wyszła z niszy. Niektórzy porównują VR (virtual reality) do takich projektów, jak Blu-ray czy telewizja 3D, które nie zawojowały rynku. Teraz wszystko, co dzieje się w kontekście VR, określane jest mianem metaverse. Dlaczego ten projekt ma się okazać przełomowy?
Działam w tej branży już od ponad 20 lat, więc miałem okazję obserwować kolejne etapy rozwoju sieci i komunikacji elektronicznej. W tym okresie doszło do ogromnych zmian. Na początku internet zawierał głównie tekst, dopiero później pojawiły się zdjęcia. Ta forma ekspresji szybko stała się niezwykle popularna. Następnie – stosunkowo niedawno – dołączyło wideo. Jeszcze trzy czy cztery lata temu rozmowy tego typu za pomocą smartfona wcale nie były tak rozpowszechnione. Doszło do rewolucji w zakresie technologii, ale też zachowań ludzi. Wraz z rozwojem internetu rozszerzały się możliwości przekazu, wzrastał poziom zaangażowania w ów przekaz, poprawiały się doświadczenia z nim związane oraz zwiększała liczba zastosowań kanału online. Zastanawiając się nad metawersum, warto myśleć o nim jako o kolejnej – nowej, ale bardzo istotnej – fazie tego rozwoju. Powiedziałbym wręcz o nowej erze internetu. Ten etap wciąż jest przed nami i zasługuje na osobną nazwę.
Firmy coraz częściej wykorzystują VR, aby usprawniać procesy szkoleniowe oraz poprawiać obsługę klienta, a w sek...
Prace nad doznaniami użytkowników technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) stają się coraz bardziej zaawansowa...
Twórca jednego z najpopularniejszych i najstarszych urządzeń Apple ostrzega przed powstającym metawersum, czyli...
W świecie metawersum już swoje pozycje okupują nowi „magnaci ziemscy”. Cyfrowe nieruchomości sprzedają się jak c...
Portl, startup z Los Angeles, pracuje nad nowatorskim urządzeniem do tzw. holoportacji. Chodzi o ekran do intern...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas