Ukraińcy i Polacy z pomysłem na wirtualny dotyk. Nowy wymiar kontaktów i handlu

Firma SoftServe tworzy rozwiązanie, które umożliwi m.in. doświadczanie uścisku dłoni na odległość. Do prac zaprzęgła technologie sztucznej inteligencji, uczenie maszynowe oraz algorytmy cyfrowego przetwarzania sygnałów.

ABBA-tary przywracają wspomnienia

70-letni członkowie kultowego zespołu wrócili na scenę. Po 40 latach ponownie występują z serią koncertów. Tym razem jednak nie osobiście, bo oczom widowni pokazują się cyfrowe awatary szwedzkiej grupy. Koncerty cieszą się wielkim powodzeniem.

Usta i zęby wchodzą do wirtualnego świata. Niezwykłe doznania

Prace nad doznaniami użytkowników technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) stają się coraz bardziej zaawansowane. Wkrótce wejście w świat metaverse może być równie realne jak prawdziwe życie.

Metawersum będzie magnesem dla trolli. Twórca Apple iPod ostrzega

Twórca jednego z najpopularniejszych i najstarszych urządzeń Apple ostrzega przed powstającym metawersum, czyli wirtualnym światem, nad którym pracuje spółka Meta, właściciel Facebooka.

Miliard ludzi w metawersum

Liczymy, że w ciągu dekady w realiach metawersum funkcjonować może nawet do 1 mld ludzi. Mówimy więc o zjawisku globalnym – przekonuje Robert Bednarski, dyrektor Meta Platforms w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Te nieruchomości są tylko wirtualne. Osiągają zawrotne ceny

W świecie metawersum już swoje pozycje okupują nowi „magnaci ziemscy”. Cyfrowe nieruchomości sprzedają się jak ciepłe bułeczki, a wartość niektórych transakcji może przyprawić o zawrót głowy.

Polski pierścień otworzy drzwi do świata VR

Krakowski start-up – specjalizujący się w technologii dotykowej – planuje komercjalizację swojego flagowego produktu. Hapling, pierścień haptyczny umożliwiający symulację wrażeń dotykowych, może zrewolucjonizować rynek gier virtual reality (VR).

Wirtualny świat bez gogli VR? Czas na „holoportację”

Portl, startup z Los Angeles, pracuje nad nowatorskim urządzeniem do tzw. holoportacji. Chodzi o ekran do internetowej komunikacji, które umożliwi przesyłanie obrazu w trójwymiarze.

Ubierz swojego awatara. To gigantyczny rynek przyszłości

Wydatki na tzw. skórki, awatary oraz wirtualną odzież w grach (in-game fashion) szybko rosną, a – jak wskazują analitycy – dzięki boomowi na metaverse będą powoli zrównywać się z tymi w realnym świecie.

Gaming i metawersum napędem dla rynku VR. Czas na nowe zmysły

Wysyp gogli do obcowania z rzeczywistością wirtualną bądź rozszerzoną, a także pojawienie się rękawic haptycznych zwiastuje tłuste lata tej technologii.

Elon Musk krytycznie o metawersum i Web 3.0. „Może jestem za stary”

Twórca SpaceX i Tesli chłodno ocenia perspektywy dwóch najgorętszych obecnie trendów – wirtualnego świata, określanego jako metawersum oraz nowej formuły internetu. Według niego „nie są to przekonujące” projekty.

Nike kupił producenta… wirtualnych butów. W sam raz dla awatara

To jedna z największych i najbardziej zaskakujących w ostatnim świecie transakcji w świecie metawersum. Wirtualna rzeczywistość, o której głośno zrobiło się dzięki koncernowi Meta (Facebook), przyciąga nie tylko firmy technologiczne.

Facebook skopiował konkurencyjne urządzenie? Startup oskarża

Metaverse, czyli równoległa rzeczywistość wirtualna, którą chce rozwijać Facebook (funkcjonujący zresztą już pod nazwą Meta), stał się atrakcyjnym polem dla wdrażania wielu innowacji. HaptX, startup z branży VR, uderza tu w firmę Marka Zuckerberga.

Hologram, który można dotknąć. Tak będą wyglądać spotkania przyszłości

Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow opracowują rozwiązanie, które wykracza poza wszelkie formy transmisji, jakie dotąd znaliśmy – chodzi o hologram, ale zupełnie wyjątkowy. Badacze stworzyli piłkę do koszykówki, którą dało się toczyć.