Huawei przytapiany przez Waszyngton. Czy konkurenci zyskali?

Ericsson i Nokia mają za sobą dobry kwartał. Szwedzi umocnili się w Chinach. Amerykańskie Cisco – przeciwnie.

Publikacja: 15.08.2019 18:11

Huawei przytapiany przez Waszyngton. Czy konkurenci zyskali?

Foto: Bloomberg

Wynikające z wojny celnej USA i Chin opinie, że koncern Huawei i jego produkty to ryzyko dla bezpieczeństwa państw, w których się z nich korzysta, teoretycznie powinny napędzić przychody konkurentom chińskiej firmy wywodzącym się z Europy i Stanów Zjednoczonych. Czy tak jest? Czy i kto korzysta na problemach chińskiego koncernu kierowanego przez Rena Zhengfei?

Medialna rezerwa

Tegoroczne wyniki finansowe takich potentatów, jak szwedzki Ericsson czy fińska Nokia zdają się potwierdzać tę tezę: szczególnie drugi kwartał br. okazał się dla tych dostawców infrastruktury telekomunikacyjnej korzystniejszy niż rok temu.

CZTYTAJ TAKŻE: Wielka wojna o 5G. Kto wspiera Huawei, a kto Waszyngton

Przychody Ericssona w II kw. br. były o 10 proc. wyższe niż rok wcześniej, a zamiast strat dostawca zaczął wykazywać zysk, zarówno operacyjny, jak i netto. Wzrost przychodów szwedzkiej grupy napędziła w dużej mierze właśnie sprzedaż infrastruktury telekomunikacyjnej, która nadal odpowiada, za gros obrotów Ericssona. Segment Sieci zanotował w II kw. br. 37,8 mld koron (około 3,4 mld euro) przychodu, co oznacza wzrost o 16 proc. rok do roku, a uwzględniając zmiany kursów walutowych o 11 proc.

""

Przychody głównego konkurenta Huawei szwedzkiego koncernu Ericsson wzrosły w skali roku o 10 proc. Wróciły też zyski.Bloomberg

cyfrowa.rp.pl

Według Carla Mellandera, członka zarządu odpowiedzialnego za finanse Ericssona, była to pochodna inwestycji operatorów w sieci 4G jak i 5G, szczególnie tych działających w Stanach Zjednoczonych tak obawiających się chińskiej dominacji oraz w północno-wschodniej Azji, w tym także w Chinach.

CZYTAJ TAKŻE: Skok przychodów Huawei. Czy sankcje nie działają?

Na ile poprawa u Ericssona to kwestia problemów Huawei? – Unikamy spekulacji, czy sytuacja geopolityczna i potencjalne dalszy rozwój sytuacji są dobre czy złe dla branży. 5G jest nadal na wczesnym etapie rozwoju i nie możemy stwierdzić, że przełożyła się na nasze przychody – brzmi oficjalny komentarz dla „Rz” od Ericssona.

Oficjalnie: ryzyko

Natomiast w sprawozdaniu finansowym Szwedzi zaliczyli sytuację geopolityczną do czynników, które mogą negatywnie odbić się na ich wynikach.

Wzrost przychodów – o około 7 proc. do 5,69 mld euro – zanotowała w II kw. br. także fińska Nokia. Nadal była na minusie jeśli chodzi o wynik operacyjny i netto, ale straty te mocno się zmniejszyły. Rajeev Suri, prezes Nokii, omawiając perspektywy na cały rok nie krył, że są one lepsze niż na początku 2019 r.

CZYTAJ TAKŻE: Gimnastyka polskiego rządu w kwestii Huawei i 5G

Zapowiedział, że przychody głównego segmentu usług Nokii – właśnie infrastruktury telekomunikacyjnej – w tym roku delikatnie wzrosną zamiast utrzymać się na poziomie ubiegłorocznym i ten trend utrzyma się także w 2020 roku. Nokia, podobnie jak Ericsson, podkreśla, że jest to efekt jej portfela produktowego, ale też sygnalizuje w prezentacji wpływ czynników geopolitycznych. Nie precyzuje jednak, czy jest on lub będzie pozytywny, czy negatywny dla firmy. Z jednej strony Finowie spodziewają się większej konkurencji, jako że „niektórzy konkurenci próbują zdobyć udział w rynku rozwiązań 5G wczesnej fazy”.

Z drugiej strony część klientów Nokii prowadzi przegląd dostawców z powodu „obaw o bezpieczeństwo”, co według zarządu fińskiej firmy „tworzy krótkoterminową presję na inwestycje, w celu zapewnienia długoterminowych korzyści”. O ile dobrze rozumiemy, zdaniem Nokii, aby pozostać w grze dostawcy muszą dziś iść na ustępstwa. To z kolei może sprawić, że przejściowo ich przychody nie będą tak wysokie jak można by zakładać.

CZYTAJ TAKŻE: Trump odpuszcza Huawei

To, kto straci, a kto zyska na kłopotach Huawei zależy też od pozycji na chińskim rynku. Nokia w Chinach wypracowuje 9 proc. przychodów, a Ericsson – 7 proc. i jego udział ten w br. wzrósł.

O geopolityce sporo mówiło się podczas telekonferencji Cisco, amerykańskiego producenta architektury internetu. W Chinach wypracowuje około 3 proc. przychodów (razem 13,4 mld dol. w kwartale), a w ub. kwartale były one o 25 proc. niższe niż rok wcześniej. Chuck Robbins, szef Cisco powiedział analitykom, że biznes w Chinach skurczył się “dramatycznie”, bo tamtejsze firmy i niektórzy operatorzy nie są zainteresowane ofertami. M.in. dlatego w tym kwartale firma liczy na 12,9 mld dol. przychodu., a oczekiwano o 13,4 mld.

Wynikające z wojny celnej USA i Chin opinie, że koncern Huawei i jego produkty to ryzyko dla bezpieczeństwa państw, w których się z nich korzysta, teoretycznie powinny napędzić przychody konkurentom chińskiej firmy wywodzącym się z Europy i Stanów Zjednoczonych. Czy tak jest? Czy i kto korzysta na problemach chińskiego koncernu kierowanego przez Rena Zhengfei?

Medialna rezerwa

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Globalne Interesy
Elon Musk przedstawi rewolucyjny pojazd. Cybercab to przyszłość transportu?
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Globalne Interesy
Fala fałszywych reklam z gwiazdami. Czy Facebook walczy z oszustami?
Globalne Interesy
Telegram w odstawce. Ekstremiści przerzucili się na nowy „bezpieczny” komunikator
Globalne Interesy
Elektrownie jądrowe odżywają. Zaskakująca przyczyna
Globalne Interesy
Twórca ChatGPT z nieprawdopodobnym skokiem wartości. Wycena: ponad 150 mld dol.