Jest to pierwszy specyfik, któremu Federalna Agencja Żywności i Leków (FDA) dała zielone światło do dalszego opracowywania. Według ostrożnych szacunków szczepionka może znaleźć się na rynku już jesienią tego roku. Informacja ta poruszyła giełdy, przyczyniając się do ostatniej fali optymizmu na rynkach finansowych.
CZYTAJ TAKŻE: Amerykańska szczepionka na koronawirusa trafiła do testów
Moderna powstała w 2010 roku wtedy jeszcze jako ModeRNA, swoją siedzibę początkowo miała na Uniwersytecie Harvarda. Pomysłodawcą jej powstania był biochemik Derek Rossi, który szybko pozyskał partnerów Tima Springera, Kennetha Chiena i Boba Langera. Kluczowe jednak było dołączenie do tej grupy Noubara Afeyana, wówczas prezesa funduszu inwestycyjnego Flagship Ventures. To on w rok później, pod długich namowach ściągnął do Moderny Stephane Bencela, francuskiego biznesmena doświadczonego w branży biotechnicznej i farmaceutycznej.
Bencel już jako prezes zasadniczo przyczynił się do rozwoju Moderny, ale i otoczenia jej działalności wielką tajemnicą. Dopóki nie weszła ona na giełdę bardzo mało było wiadomo o jej finansach. Jej siedziba w Cambridge w stanie Massachusetts też nie błyszczy szkłem i stalą, jak budynki konkurencji.
CZYTAJ TAKŻE: Polski sterylizator wydłuży życie maseczek. Potężne oszczędności