Rzecznik firmy Arup, która ma siedzibę w Londynie, powiedział CNN, że powiadomiła ona policję w Hongkongu o incydencie z oszustwem, potwierdzając wykorzystanie fałszywych głosów i obrazów. „Niestety na tym etapie nie możemy wdawać się w szczegóły, ponieważ incydent jest nadal przedmiotem toczącego się śledztwa. Możemy jednak potwierdzić, że wykorzystano fałszywe głosy i obrazy” – potwierdził rzecznik oświadczeniu. „Nie miało to wpływu na naszą stabilność finansową i działalność biznesową, a żaden z naszych systemów wewnętrznych nie został naruszony” – dodała.
Wyrafinowane oszustwo deepfake
Policja w Hongkongu poinformowała w lutym, że podczas skomplikowanego oszustwa pracownik finansowy pewnej firmy został oszukany podczas rozmowy wideo z osobami, które według niego były dyrektorem finansowym i pracownikami Arup z Londynu. Niestety okazało się, że został oszukany za pomocą narzędzi deepfake. Policja nie podała wówczas nazwy firmy ani stron zaangażowanych w tę sprawę. Teraz ujawniono szczegóły sprawy.
Czytaj więcej
Oszustwa kryptograficzne przenoszą się na coraz wyższy poziom, czego dowodem może być ostatnia kampania promocyjna platformy BitVex. Jej autorzy wykorzystali prawdziwy głos Elona Muska, aby promować kryptowaluty.
Według policji pracownik początkowo podejrzewał, że otrzymał wiadomość e-mail phishingową z brytyjskiego biura firmy, zawierającą informację o konieczności przeprowadzenia tajnej transakcji. Jednak po rozmowie wideo pracownik zmienił zdanie, ponieważ wydawało mu się, że rozmawiał ze swoimi kolegami z londyńskiego biura. Następnie zgodził się wysłać łącznie 200 milionów hongkońskich dolarów, czyli około 25,6 miliona dolarów. Kwota została wysłana w ramach 15 transakcji – podał publiczny nadawca RTHK w Hongkongu, powołując się na policję.
Rośnie liczba ataków na firmy
Arup, który współprojektował m.in. Operę w Sydney, Allianz Arena w Monachium czy stadion w Pekinie nazwany „Ptasim gniazdem”, zatrudnia 18 500 pracowników w 34 biurach na całym świecie. „Podobnie jak wiele innych firm na całym świecie, nasza działalność jest przedmiotem regularnych ataków, w tym oszustw na fakturach, oszustw typu phishing, fałszowania głosu w WhatsApp i deepfake. Zaobserwowaliśmy, że w ostatnich miesiącach liczba i stopień wyrafinowania tych ataków gwałtownie wzrosła” – poinformował w oświadczeniu Rob Greig, globalny dyrektor ds. informacji w Arup.