Aktualizacja: 16.03.2025 04:26 Publikacja: 09.01.2023 11:59
Foto: Meta
Metaverse zaskakuje na wiele sposobów: grafika jak z gier lat ’90, dziwny i niewygodny sprzęt potrzebny do wejścia w wirtualną przestrzeń, wiele pojęć, które kojarzą się z science- fiction. Do tego wszystkiego avatary bez nóg. Tak na dzień dzisiejszy wygląda „Meta”, czyli metaverse Marka Zuckerberga. Niedawne badania jego użytkowników wskazały, że jest ich niewielu i nie są szczególnie zadowoleni z zajęć oferowanych przez Marka Zuckerberga. Nie zniechęca to jednak wielu firm, takich jak Nike, Louis Vuitton czy Gucci przed inwestowaniem i wchodzeniem ze swoimi produktami do innych metaversów.
AI to dla ludzi szansa na wzrost efektywności, a nie zagrożenie – mówi Mai-Lan Tomsen Bukovec, wiceprezes ds technologii w Amazon Web Services.
Z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa każdy produkt kontrolowany w sposób istotny przez reżimy autorytarne budzi podejrzenia dotyczące szpiegostwa i prywatności – mówi Bogusławowi Chrabocie Audrey Tang, cyfrowa ambasadorka Tajwanu.
Paskalizator czy komputer kwantowy mogą być przykładami krajowej produkcji i sprzedaży aparatury specjalistycznej na rynku światowym.
Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa to tarcza przed cyberatakami czy niebezpieczne narzędzie wykluczenia? Gdzie leży granica między mitem a faktem?
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Inicjatywy unijne mają potencjał, aby zmienić układ sił na rynku cyfrowym, zapewniając bardziej zrównoważony rozwój technologii i ochronę interesów użytkowników - piszą prawniczki Barbara Stefanowicz i Zuzanna Karcz.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Obowiązujące w Unii Europejskiej prawo oraz orzecznictwo dokładnie nie precyzują, jakie ograniczenia wynikają z wykorzystania sztucznej inteligencji, w tym jakie są skutki bezprawnych działań.
Czy napaść na tle seksualnym dokonana w całkowicie cyfrowej rzeczywistości może być ścigana, a sprawcy – zostać skazani? Bezprecedensowa sprawa tego typu toczy się właśnie w W. Brytanii.
W miarę dojrzewania technologii, pojawiania się nowych przepisów oraz zmiany zachowań konsumentów przyjdzie czas na metawersum. Kiedy pojawi się w dużej skali?
Asystenci AI posiadający różne osobowości i zainteresowania, rewolucja w komunikacji obrazkowej na komunikatorach oraz nowa odsłona Instagrama – to wszystko ma dać dużo więcej frajdy. Meta za pomocą AI chce stworzyć media społecznościowe na nowo.
Najpierw Elon Musk kupił, potem zepsuł, a teraz już całkiem zabił Twittera. Ale wygląda na to, że wcale go to nie martwi. Bo jego celem jest stworzenie czegoś więcej niż platformy społecznościowej. I może mu to się udać.
Jednym z wyzwań w metaverse jest ustalenie, kto jest właścicielem praw do zasobów wirtualnych, takich jak awatary, ubrania, kosmetyki i inne towary cyfrowe - pisze Małgorzata Furmańska, radca prawny, JWP Rzecznicy Patentowi.
Do tej wirtualnej przestrzeni przeniesie się znaczna część naszych aktywności zawodowych, towarzyskich czy kulturalnych - piszą prawnik Karolina Brzezińska i rzecznik patentowy, adwokat Tomasz Grucelski z JWP Rzecznicy Patentowi.
Zmiany technologiczne napędzają rozwój rynku cyfrowej rozrywki. A kolejnym motorem wzrostu będzie metaverse. Efekty tego mariażu mogą zaskakiwać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas