Aktualizacja: 24.11.2024 20:16 Publikacja: 11.02.2023 12:27
Foto: Stock Adobe
Rośnie liczba ataków hakerskich i skala wyrządzanych szkód? Kto stał za ostatnim atakiem na Śląską Kartę Usług Publicznych?
Ustalenie przyczyn i przebiegu ataku na ŚKUP zostawmy odpowiednim organom, natomiast proponuję wykorzystać sytuację do przemyślenia własnych nawyków. Jeśli nie mogliśmy dziś skasować biletu, to możemy się przekonać, że cyberataki dotykają nas bezpośrednio. Przypadek ŚKUP dotyczy biletów, jednak nie można wykluczyć, że w kolejnych przypadkach efektem będzie brak możliwości zalogowania się do bankowości elektronicznej, opłacenia rachunku za prąd czy złożenia wniosku o paszport. Nie mamy bezpośrednio wpływu na bezpieczeństwo serwisów samorządowych czy rządowych, mamy natomiast wpływ na to jak zabezpieczamy osobiste dane. Czy nadal wysyłamy skany swojego dowodu różnym instytucjom? Czy może logujemy się tym samym hasłem do swojej poczty elektronicznej i setek innych miejsc czy sklepów internetowych? Może nadal nie włączyliśmy logowania dwuskładnikowego do swojej poczty na Gmailu? Cyberbezpieczeństwo to nawyki, pewna kultura niezbędna do stosowania na co dzień, która aby była skuteczna musi wejść w krew, niczym poranne mycie zębów. Wyzwaniem jest to, że te nawyki dość szybko się zmieniają, stąd wiele osób bazuje na swoich nawykach z młodości, kiedy świat funkcjonował inaczej. Trzeba być na bieżąco, jeśli nie chcemy paść ofiarą cyberprzestępców
Czy przeprowadzenie kolejnej aukcji rzeczywiście przybliży Polskę do realizacji unijnego celu cyfrowego?
Polskie firmy są jednymi z liderów wykorzystania AI w naszym regionie Europy – ocenia Michał Targiel, partner PwC Polska, Intelligent Process Automation AI.
Jako firma technologiczna aspirujemy do grona tych największych. I domyślam się, że tym największym to nie do końca pasuje – mówi Jakub Olek, dyrektor ds. polityki publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej w TikToku.
Przeprowadziliśmy całościową ocenę aplikacji TikTok, aby zobaczyć, jakie dane są zbierane i dokąd wysyłane. Wnioski są pozytywne – przekonuje Steven Bailey, head of privacy & cyber consulting w NCC Group.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Śmierć do dziś pozostaje nieodwracalna, ale nowe technologie pozwalają nam na iluzję nieśmiertelności. Cyfrowe wskrzeszanie zmarłych to coraz popularniejsza usługa, która może poważnie zmienić sposób, w jaki przeżywamy żałobę - pisze Dominik Zieliński z Sieci Badawczej Łukasiewicz – ITECH Instytut Innowacji i Technologii.
Nasz kraj zajmuje trzecie miejsce w Europie i dziewiąte na świecie pod względem narażenia na ataki ze strony organizacji cyberprzestępczych sponsorowanych przez obce państwa, głównie Rosję – wynika z najnowszego raportu Microsoftu.
Unia Europejska aktywnie wspiera cyfrową transformację przedsiębiorstw w ramach Przemysłu 4.0, oferując granty i programy takie jak „Ścieżka SMART” i „Dig.IT”. Umożliwiają one firmom dostosowanie się do nowych technologii i zwiększenie konkurencyjności na rynku.
Z najnowszego raportu dotyczącego dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw produkcyjnych wyłaniają się optymistyczne wnioski. Inwestycje w IT idą w górę. Ale nadal jest dużo do zrobienia.
Rodzime przedsiębiorstwa produkcyjne szybko się cyfryzują, ale technologia sztucznej inteligencji w nich ledwie raczkuje. Tylko 14 proc. firm z tej gałęzi gospodarki używa narzędzi AI – wskazują najnowsze badania.
Polska jest dziś w ogonie wyścigu państw wspierających systemowo innowacje. Mimo że nasza gospodarka jest jedną z większych w Europie, w rankingu inwestycji VC w stosunku do PKB plasujemy się na jego dole.
Kompetencje cyfrowego młodego pokolenia Polaków są dramatycznie niskie. Z przeprowadzonego w naszym regionie Europy testu wśród tysięcy uczniów szkół podstawowych i liceów wynika, że to właśnie młodzież znad Wisły wypada najgorzej.
Przedstawiciele Banku Pekao zapowiedzieli wdrożenie nowej funkcji, która poprawi bezpieczeństwo logowania i ochronę danych. Klienci banku będą mogli korzystać już wkrótce z tzw. kluczy sprzętowych U2F. Co wiadomo o nowej funkcji?
Prawie każdy przedsiębiorca mierzył się z wdrożeniem systemu informatycznego, a tym samym z umową wdrożeniową. Odpowiednie jej skonstruowanie jest jednym z czynników, od których zależy powodzenie adaptacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas