Reklama
Rozwiń

Zabezpieczenie bezpieczeństwa w sieci jest coraz bardziej skomplikowane

Coraz częściej będzie dochodziło do sytuacji, w których cyberataki wpłyną na codzienne życie. Przybywa bowiem czynności, które wspieramy technologią, co daje nam prostotę i wygodę – mówi Paweł Jurek, ekspert cybersecurity DAGMA Bezpieczeństwo IT.

Publikacja: 11.02.2023 12:27

Zabezpieczenie bezpieczeństwa w sieci jest coraz bardziej skomplikowane

Foto: Stock Adobe

Rośnie liczba ataków hakerskich i skala wyrządzanych szkód? Kto stał za ostatnim atakiem na Śląską Kartę Usług Publicznych?

Ustalenie przyczyn i przebiegu ataku na ŚKUP zostawmy odpowiednim organom, natomiast proponuję wykorzystać sytuację do przemyślenia własnych nawyków. Jeśli nie mogliśmy dziś skasować biletu, to możemy się przekonać, że cyberataki dotykają nas bezpośrednio. Przypadek ŚKUP dotyczy biletów, jednak nie można wykluczyć, że w kolejnych przypadkach efektem będzie brak możliwości zalogowania się do bankowości elektronicznej, opłacenia rachunku za prąd czy złożenia wniosku o paszport. Nie mamy bezpośrednio wpływu na bezpieczeństwo serwisów samorządowych czy rządowych, mamy natomiast wpływ na to jak zabezpieczamy osobiste dane. Czy nadal wysyłamy skany swojego dowodu różnym instytucjom? Czy może logujemy się tym samym hasłem do swojej poczty elektronicznej i setek innych miejsc czy sklepów internetowych? Może nadal nie włączyliśmy logowania dwuskładnikowego do swojej poczty na Gmailu? Cyberbezpieczeństwo to nawyki, pewna kultura niezbędna do stosowania na co dzień, która aby była skuteczna musi wejść w krew, niczym poranne mycie zębów. Wyzwaniem jest to, że te nawyki dość szybko się zmieniają, stąd wiele osób bazuje na swoich nawykach z młodości, kiedy świat funkcjonował inaczej. Trzeba być na bieżąco, jeśli nie chcemy paść ofiarą cyberprzestępców

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie i komentarze
Polski menedżer Google'a w Krzemowej Dolinie: Ona jest nie do skopiowania
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie i komentarze
Wojciech Szymczak: Czy w świecie AI edukacja jest jeszcze potrzebna
Opinie i komentarze
TikTok stworzył zupełnie nowe medium do rozmowy z wyborcami
Opinie i komentarze
Cyber-strachy wracają do polskiej cyber-wioski
Opinie i komentarze
Programy IT dla edukacji trzeba rozszerzyć. Szkołom brakuje sprzętu i bieżącego wsparcia