Powstaje gigantyczne miasto przyszłości ze sztucznym księżycem

Sztuczny księżyc, cybernetyczny park jurajski, inżynieria genetyczna, a na każdym rogu roboty – tak może wyglądać życie w Neom. Następca tronu Arabii Saudyjskiej Muhammad bin Salman chce wybudować miasto 33 razy większe od Nowego Jorku zasilane wyłącznie energią odnawialną.

Publikacja: 03.08.2019 11:06

Powstaje gigantyczne miasto przyszłości ze sztucznym księżycem

Foto: Facebook

Arabia Saudyjska chce się uniezależnić od wydobycia ropy naftowej, której ceny podlegają dużym wahaniom. Rząd kraju opracował projekt, który ma przyczynić się do rozwoju gospodarki i zagospodarowania pustynnych terenów nad Morzem Czerwonym. Budowa wielkiego i zaawansowanego technicznie miasta położonego na wprost półwyspu Synaj, ma pochłonąć około 500 mld dol. i być dużym wzmocnieniem dla ekonomii Arabii Saudyjskiej. Rząd poinformował właśnie o zakończeniu pierwszej fazy przygotowań i szczegóły mają być ujawnione do końca tego roku.

CZYTAJ TAKŻE: Arabia Saudyjska promuje aplikację kontrolującą kobiety

Tak ogromny obszar (prawie 2,7 miliona hektarów) ma być wypełniony innowacjami, których nie znajdziemy w konwencjonalnych miastach. Brzmią jak z filmów science-fiction. Dziennikarze „The Wall Street Journal” stworzyli raport mówiący o planowanych rozwiązaniach na terenie przyszłego miasta. W propozycjach pojawiają się m.in. plany zmiany klimatu panującego w okolicy za pomocą siewu chmur, które spowodują opady deszczu na tym pustynnym terenie. Dodatkowo mówi się o pełnej automatyzacji miasta, robotycznych pokojówkach dbających o czystość, czy autonomicznych latających taksówkach.

Nie zabraknie również kontrowersji. W planie budowy miasta i całej filozofii, która będzie mu towarzyszyć znajdują się zapiski o wydłużeniu średniej życia wszystkich mieszkańców i nie chodzi tu tylko o dbanie o zdrową żywność czy aktywność fizyczną. Wizja miasta Neom jako że ma być autonomiczną jednostką administracyjną i będzie mogła ustalać własne prawa, przewiduje modyfikacje ludzkiego kodu genetycznego. Ma to zmniejszyć ryzyko zapadania na choroby, ale również zwiększyć siłę ludzi zamieszkujących tę gigantyczną aglomerację.

CZYTAJ TAKŻE: Saudyjczycy zhakowali smartfon szefa Amazona

Neom jest częścią strategii o nazwie Saudi Vision 2030, która ma uniezależnić kraj od wydobywania ropy naftowej. Projekt popiera książę Muhammad bin Salman, który znany jest z chęci modernizacji kraju zarówno pod względami gospodarczymi jak i religijnymi. Plan budowy miasta został ogłoszony przez następcę tronu podczas konferencji Future Investments Initiative w stolicy kraju Riyadh. Sponsorami projektu ma być rząd Arabii Saudyjskiej i prywatni inwestorzy.

""

Projekt miasta Neom jest oczkiem w głowie saudyjskiego następcy tronu Muhammada bin SalmanaFoto: Facebook

cyfrowa.rp.pl

Technologie
Dwunożne roboty podbijają świat. Wiadomo już, kiedy dorównają człowiekowi
Technologie
Powstała przełomowa bateria wodna. Może odesłać akumulatory litowe na emeryturę
Technologie
Nadlatują myśliwce szóstej generacji. Nie tylko USA zyskają niezwykłe możliwości
Materiał partnera
Konieczna współpraca między IT i biznesem
Technologie
Dowiedziała się, że reklamuje spray na owady. Znana dziennikarka oszukana z pomocą AI