Powstaje gigantyczne miasto przyszłości ze sztucznym księżycem

Sztuczny księżyc, cybernetyczny park jurajski, inżynieria genetyczna, a na każdym rogu roboty – tak może wyglądać życie w Neom. Następca tronu Arabii Saudyjskiej Muhammad bin Salman chce wybudować miasto 33 razy większe od Nowego Jorku zasilane wyłącznie energią odnawialną.

Publikacja: 03.08.2019 11:06

Powstaje gigantyczne miasto przyszłości ze sztucznym księżycem

Foto: Facebook

Arabia Saudyjska chce się uniezależnić od wydobycia ropy naftowej, której ceny podlegają dużym wahaniom. Rząd kraju opracował projekt, który ma przyczynić się do rozwoju gospodarki i zagospodarowania pustynnych terenów nad Morzem Czerwonym. Budowa wielkiego i zaawansowanego technicznie miasta położonego na wprost półwyspu Synaj, ma pochłonąć około 500 mld dol. i być dużym wzmocnieniem dla ekonomii Arabii Saudyjskiej. Rząd poinformował właśnie o zakończeniu pierwszej fazy przygotowań i szczegóły mają być ujawnione do końca tego roku.

CZYTAJ TAKŻE: Arabia Saudyjska promuje aplikację kontrolującą kobiety

Tak ogromny obszar (prawie 2,7 miliona hektarów) ma być wypełniony innowacjami, których nie znajdziemy w konwencjonalnych miastach. Brzmią jak z filmów science-fiction. Dziennikarze „The Wall Street Journal” stworzyli raport mówiący o planowanych rozwiązaniach na terenie przyszłego miasta. W propozycjach pojawiają się m.in. plany zmiany klimatu panującego w okolicy za pomocą siewu chmur, które spowodują opady deszczu na tym pustynnym terenie. Dodatkowo mówi się o pełnej automatyzacji miasta, robotycznych pokojówkach dbających o czystość, czy autonomicznych latających taksówkach.

Nie zabraknie również kontrowersji. W planie budowy miasta i całej filozofii, która będzie mu towarzyszyć znajdują się zapiski o wydłużeniu średniej życia wszystkich mieszkańców i nie chodzi tu tylko o dbanie o zdrową żywność czy aktywność fizyczną. Wizja miasta Neom jako że ma być autonomiczną jednostką administracyjną i będzie mogła ustalać własne prawa, przewiduje modyfikacje ludzkiego kodu genetycznego. Ma to zmniejszyć ryzyko zapadania na choroby, ale również zwiększyć siłę ludzi zamieszkujących tę gigantyczną aglomerację.

CZYTAJ TAKŻE: Saudyjczycy zhakowali smartfon szefa Amazona

Neom jest częścią strategii o nazwie Saudi Vision 2030, która ma uniezależnić kraj od wydobywania ropy naftowej. Projekt popiera książę Muhammad bin Salman, który znany jest z chęci modernizacji kraju zarówno pod względami gospodarczymi jak i religijnymi. Plan budowy miasta został ogłoszony przez następcę tronu podczas konferencji Future Investments Initiative w stolicy kraju Riyadh. Sponsorami projektu ma być rząd Arabii Saudyjskiej i prywatni inwestorzy.

""

Projekt miasta Neom jest oczkiem w głowie saudyjskiego następcy tronu Muhammada bin SalmanaFoto: Facebook

Foto: cyfrowa.rp.pl

Technologie
Paliwo przyszłości kryje się pod Ziemią. Przełomowe znalezisko w Europie
Technologie
Pierwsza na świecie kamera AI wykrywa pijanych kierowców. Alkomat nie jest potrzebny?
Technologie
Chiny mają już drony z laserami. Promień tnie metal i zniszczy cały oddział wojska
Technologie
Latające skutery i drony pasażerskie pojawią się w Polsce. Możemy być potęgą
Technologie
Lasery trafiły do brytyjskiej armii. Strzał za 1 dolara i imponująca skuteczność
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10