Mobilny świat zjechał na tydzień do Barcelony

2,4 tys. firm ma swoje stoiska na MWC w Barcelonie. W niedzielę prawdziwe oblężenie przeżywała ekspozycja Huawei. Pierwszy składany smartfon z 5G musiał chronić specjalna konstrukcja ze wzmacnianego szkła
Bloomberg

Prawie 110 tys. osób odwiedzi tegoroczne targi MWC19 Barcelona. Za sprawą technologii 5G nie jest to już tylko targowisko próżności firm telekomunikacyjnych.

W stolicy Katalonii rozpoczynają się najpopularniejsze w Europie targi firm telekomunikacyjnych, organizowane przez stowarzyszenie GSMA reprezentujące interesy operatorów komórkowych. Wydarzenie znane do tej pory jako Mobile World Congress zostało nazwane w tym roku MWC19 Barcelona. To tylko symptom zmian, jakie przechodzi świat mobilnych technologii, coraz mocniej obejmujący takie sektory gospodarki, jak motoryzacja, transport, handel detaliczny (oczywiście w sieci) i rozrywka (oczywiście internetowa).

Wśród wystawców zobaczyć będzie można po raz pierwszy Forda, Volkswagena czy Rakutena

Tym razem w Barcelonie wśród wystawców zobaczyć będzie można po raz pierwszy Forda, Volkswagena czy Rakutena – wywodzący się z Japonii, mający siedzibę w Hiszpanii międzynarodowy serwis z filmami, próbujący konkurować z Netflixem.

Przenikanie się różnych dziedzin gospodarki odpowiadających za innowacje dostrzegają także inni. W tym roku po raz pierwszy od 33 lat nie będzie osobnych targów CeBIT w Hanowerze, poświęconych sprzętowi komputerowemu. To nie znaczy, że tematyka ta zginie w ogóle. Miesiąc po MWC19 Barcelona odbędzie się Hannover Messe, które to targi przeistaczają się w targowisko innowacji bardzo podobne do tego w stolicy Katalonii.

CZYTAJ TAKŻE: Huawei pokazał smartfon ze składanym ekranem i z 5G

Tak czy inaczej, GSMA podaje, że w tym roku MWC19 Barcelona odwiedzi około 107 tys. gości, a swoje stoiska przygotowało 2400 wystawców. Martin Mellor, prezes szwedzkiego dostawcy infrastruktury telekomunikacyjnej Ericsson w Polsce, spodziewa się, że centralnym tematem targów będzie sieć 5G. Tak było już w minionym roku, ale tym razem dostawcy zapowiadają już konkretne produkty. – My zaprezentujemy platformę Ericsson 5G i przedstawimy naszym klientom, jak prosto można się przełączyć na tę technologię – mówi Martin Mellor.

W tym roku MWC19 Barcelona odwiedzi około 107 tys. gości, a swoje stoiska przygotowało 2400 wystawców

Na tym, że w jednym miejscu w ciągu czterech dni spotkać można tysiące osób, chcą skorzystać tradycyjnie niektóre polskie firmy, takie jak informatyczny Comarch, kierujący część swoich produktów do operatorów telekomunikacyjnych, platforma gier komputerowych T-Bull czy producent telefonów Maxcom.

– Targi MWC są na stałe wpisane do kalendarza Maxcomu, ponieważ w perspektywie długofalowej przynoszą namacalne korzyści – przekonuje Arkadiusz Wilusz, prezes firmy. – W wydarzeniu uczestniczą prezesi i dyrektorzy największych firm z sektora, producenci sprzętu i dostawcy z całego świata. Tam też mamy możliwość zorganizowania spotkań z kluczowymi kontrahentami reprezentującymi najważniejszych i największych operatorów telekomunikacyjnych oraz sieci handlowe. Jest to dla nas bardzo istotne, choćby ze względu na oszczędność czasu. Dzięki targom w kilka dni możemy się spotkać z wieloma partnerami i przeprowadzić liczne negocjacje handlowe – mówi Wilusz.

CZYTAJ TAKŻE: MWC w Barcelonie: wysyp smartfonów 5G i ze składanymi ekranami

Natłok promocji, prezentacji i warsztatów towarzyszących targom sprawia, że najwięksi producenci smartfonów od lat prezentują nowości nie na samym kongresie, ale w jego pobliżu i zwykle zanim ruszy on na dobre. Dla przykładu koreański koncern Samsung zdecydował się w tym roku na premierę nowego telefonu Samsung Fold z rozkładanym ekranem nie w Barcelonie, ale w Londynie 20 lutego. Wyprzedził tym samym konkurenta – koncern Huawei, który premierę – także rozkładanego smartfona Mate X – zrobił w niedzielę, tuż przed startem MWC. MateX jest już przy tym wyposażony w 5G.

CZYTAJ TAKŻE: Składane ekrany to rewolucja. Po Samsungu wprowadzą je inni producenci

Dla Huawei impreza ma dodatkowy wymiar. Może być sprawdzianem, czy chiński koncern przetrwa na europejskim rynku, kiedy wiele państw, w tym Polska, zastanawia się, czy może mieć do niego zaufanie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wiceprezes CD Projektu: Pracujemy nad kolejną dużą produkcją

Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Wręcz przeciwnie, dopiero zaczęliśmy naszą kampanię związaną z „Cyberpunkiem” ...

Amerykanie próbują zdusić chińskie ambicje technologiczne

Huawei coraz mocniej zaczyna odczuwać sankcje wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa. Wygląda na to, ...

Naukowcy połączyli mózgi trzech osób

Komunikacja telepatyczna może być realna dzięki interfejsom mózg-mózg. Naukowcy z uniwersytetu w Waszyngtonie stworzyli ...

Pierwsza przeglądarka internetowa specjalnie dla graczy

Opera GX to nowa przeglądarka internetowa, która pozwala graczom kontrolować pracę procesora i użycie ...

Szef Alibaby: praca po 12 godzin dziennie to błogosławieństwo

Jack Ma, współzałożyciel koncernu Alibaba, jednego z największych koncernów zajmujących się e-handlem na świecie ...

Polski hyperloop to 600 km/h po istniejących torach

Pracujący nad projektem kolei próżniowej startup Hyper Poland potrzebował tylko 48 godzin, by na ...