Szybko rozwijająca się technologia, szczególnie w dziedzinie sztucznej inteligencji, to dziś potężne wyzwanie. Jak skutecznie zarządzać jej wpływem na społeczeństwo? Jak sprawić, aby polityka i regulacje nadążały za tempem tych zmian?
To istotna kwestia i myślę, że potrzebujemy czegoś więcej niż dokumentu. Niezbędne są konkretne zobowiązania i wypracowanie reguł ich przestrzegania. Musimy także na bieżąco aktualizować kwestie wyzwań, bo technologia rozwija się naprawdę szybko. A odpowiedź polityczna, reakcja rządów pozostają w tyle za tym tempem. Ale z technologią zawsze tak było, choć dzisiaj, z zaawansowaną sztuczną inteligencją, ten problem stał się bardziej dotkliwy. Stąd niezbędna wydaje się budowa potencjału w sektorze publicznym, zwłaszcza zdolności regulatorów i ustawodawców, aby nadążać za zmianami. Musimy ściślej współpracować z sektorem prywatnym, innowatorami, w kontekście wprowadzania pewnych zabezpieczeń i myślenia o odpowiedzialnej innowacji już na wczesnym etapie cyklu badawczo-rozwojowego.
Jak Organizacja Narodów Zjednoczonych radzi sobie z wyzwaniami wynikającymi z zaawansowanych technologii cyfrowych, jednocześnie przestrzegając swoich podstawowych zasad. Szczególnie dzisiaj, w obliczu napięć politycznych?
W ONZ przestrzegamy określonych standardów: Karty ONZ, międzynarodowych traktatów praw człowieka i prawa humanitarnego. Te ramy są w pewnym sensie ponadczasowe, ujmują istotę godności ludzkiej, indywidualności i autonomii niezależnie od postępu technologicznego. W przeszłości podstawowe technologie były wykorzystywane do naruszania praw człowieka. Dziś systemy nadzoru i narzędzia cyfrowe mogą czynić to na masową skalę. Jednakże fundamentalne zasady pozostają te same. Musimy opierać się na tych podstawowych standardach, aby sprostać obecnym wyzwaniom, jako że te zasady są niezmienne. ONZ opiera się na filarach pokoju i bezpieczeństwa, praw człowieka i zrównoważonego rozwoju. Możemy je wykorzystać, aby odnowić nasze zobowiązania i zaktualizować wspólną wizję w odpowiedzi na wyzwania stawiane przez zaawansowane technologie cyfrowe. Takie podejście pozwala nam wpływać na krajowe i regionalne regulacje, zapewniając jednolitość w zarządzaniu. Technologie cyfrowe nie znają granic, więc preferowane jest rozwiązanie uniwersalnie stosowalne niż izolowane podejścia.
Czytaj więcej
W ciągu najbliższych kilku lat wpływ sztucznej inteligencji na badania naukowe będzie wręcz monumentalny, przyspieszy przełomy w różnych dziedzinach – podkreśla dr Ebtesam Almazrouei, współtwórczyni arabskiego konkurenta ChatGPT.