Aktualizacja: 09.05.2025 19:14 Publikacja: 05.12.2023 12:05
Foto: Adobe stock
Szybko rozwijająca się technologia, szczególnie w dziedzinie sztucznej inteligencji, to dziś potężne wyzwanie. Jak skutecznie zarządzać jej wpływem na społeczeństwo? Jak sprawić, aby polityka i regulacje nadążały za tempem tych zmian?
To istotna kwestia i myślę, że potrzebujemy czegoś więcej niż dokumentu. Niezbędne są konkretne zobowiązania i wypracowanie reguł ich przestrzegania. Musimy także na bieżąco aktualizować kwestie wyzwań, bo technologia rozwija się naprawdę szybko. A odpowiedź polityczna, reakcja rządów pozostają w tyle za tym tempem. Ale z technologią zawsze tak było, choć dzisiaj, z zaawansowaną sztuczną inteligencją, ten problem stał się bardziej dotkliwy. Stąd niezbędna wydaje się budowa potencjału w sektorze publicznym, zwłaszcza zdolności regulatorów i ustawodawców, aby nadążać za zmianami. Musimy ściślej współpracować z sektorem prywatnym, innowatorami, w kontekście wprowadzania pewnych zabezpieczeń i myślenia o odpowiedzialnej innowacji już na wczesnym etapie cyklu badawczo-rozwojowego.
Aby zagwarantować wysoki poziom jakości danych, organizacje powinny wdrożyć system kontroli wewnętrznej, który z...
Dostępność technologii sprawia, że fałszywe treści produkowane i dystrybuowane są masowo – mówi Izabela Jarka, k...
Jesteśmy numerem jeden w segmencie komputerów PC i w tabletach oraz jednym z liderów w smartfonach. Polska należ...
Każde duże wydarzenie społeczne, istotne dla państwa, takie jak wybory, jest wykorzystywane przez aktorów zewnęt...
Europa Środkowo-Wschodnia nie obejmie najpewniej pozycji światowego lidera w dziedzinie AI. Nasz region ma jedna...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas