Aktualizacja: 26.01.2025 16:45 Publikacja: 15.01.2024 22:36
Rodzime start-upy płyną na fali popularności AI. Zdaniem ekspertów ów trend będzie też dominował w 2024 r., a w branży powstawać będzie wiele przykuwających uwagę inwestorów przedsięwzięć.
Foto: AdobeStock
Boom na systemy AI na dobre ogarnął rynek nowych technologii. Mimo wyjątkowo słabego roku na rynku finansowania innowacji spółki zaangażowane w projekty oparte na sztucznej inteligencji mogły liczyć na zainteresowanie inwestorów. Tak jak w czasie pandemii królowały produkty i usługi oparte na nowatorskich rozwiązaniach w zakresie ochrony zdrowia, zdalnej pracy czy edukacji, tak dziś prym wiodą przedsięwzięcia mające choć niewielki pierwiastek AI. Ale takie zaawansowane algorytmy to nie jedyne cele inwestycyjne funduszy VC czy aniołów biznesu. O jakich pomysłach w nadchodzących miesiącach może być więc głośno? „Rzeczpospolita” wytypowała 12 projektów, którym warto przyglądać się szczególnie uważnie. Naszym zdaniem 2024 r. będzie należał do takich młodych, innowacyjnych spółek z naszego kraju, jak np. Immersion, NeuroSYS, Nevomo, Fluence i 2loopTech. Choć firm, które mają szansę w nadchodzących miesiącach osiągnąć sukces, zrealizować kolejne kamienie milowe i ruszyć z zagraniczną ekspansją, by podążyć śladem naszych „prawdopodobnych” jednorożców, jak Booksy i DocPlanner (żadna ze spółek oficjalnie nie potwierdziła wciąż tego statusu) jest dziś nad Wisłą znacznie więcej.
Inwestorzy wpompowali w firmę ElevenLabs, która tworzy syntetyczne głosy trudne do odróżnienia od naturalnych, kolejne setki milionów dolarów, a jej wycena sięga już 3-3,3 mld dol. Triumfalny pochód przez USA wciąż trwa.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Polski start-up Holi Health, uznany za jeden z 10 najbardziej innowacyjnych w obszarze zdrowia i wellness w UE, szykuje mocną ekspansję. Na celowniku są Włochy i Hiszpania.
Projekt technologii biometrycznej, która niweluje konieczność posiadania portfela, zyskuje kolejne funkcjonalności.
Polski deeptech wdraża innowacyjną technologię, która ma usprawnić nowoczesną komunikację. Spółka z Lublina zaczęła realizować projekty dla NATO.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Poprzednik grał w hollywoodzkim przeboju, ten lata i jeździ w trudnym terenie. Uniwersalna konstrukcja to projekt start-upu B-Technology. Inne rodzime firmy też mają czym podbić rynek „air mobility”.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Dzięki publicznej zbiórce polscy naukowcy rozpoczną w Egipcie prace w grobowcu faraona Szepseskafa, który dotychczas nie był kompleksowo zbadany.
W ostatnim czasie pojawił się rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniu usług elektronicznych – projekt, który w znacznym stopniu sprowadza się do wprowadzenia cenzury internetu. Stworzenie takiego projektu, a tym bardziej jego uchwalenie przypomina jednak przysłowiową zabawę małpy z brzytwą.
Inwestorzy wpompowali w firmę ElevenLabs, która tworzy syntetyczne głosy trudne do odróżnienia od naturalnych, kolejne setki milionów dolarów, a jej wycena sięga już 3-3,3 mld dol. Triumfalny pochód przez USA wciąż trwa.
Stworzyli zaawansowaną technologię dla bezobsługowych sklepów Żabka Nano, a teraz po ich rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji sięgają szpitale. System od VitVio „zwiększa wydajność i bezpieczeństwo na salach operacyjnych".
Polski start-up Holi Health, uznany za jeden z 10 najbardziej innowacyjnych w obszarze zdrowia i wellness w UE, szykuje mocną ekspansję. Na celowniku są Włochy i Hiszpania.
O ponad dwie trzecie, do 13,5 proc. zwiększył się w zeszłym roku w Unii odsetek przedsiębiorstw, które wykorzystują w biznesie narzędzia sztucznej inteligencji. Nasz kraj jest tu drugi od końca.
Paskalizator czy komputer kwantowy mogą być przykładami krajowej produkcji i sprzedaży aparatury specjalistycznej na rynku światowym.
Firma OpenAI kierowana przez Sama Altmana wypuściła właśnie tzw. agenta AI, czyli narzędzie sztucznej inteligencji zdolne do wykonywania online zadań w imieniu użytkownika. Podobne oferty szykują kolejne firmy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas